Nasze projekty

Kard. Parolin: potrzebujemy skuteczniejszych norm i nawrócenia serc

- Zaproszenie, które pozwalam sobie skierować do każdego, kto szuka odpowiedzi, to przeczytanie całego dokumentu i nie danie się zwieść szukaniu prawdy w jednej części, a nie w innej. Jedynie na podstawie ogólnej wizji i pełnej wiedzy o tym, co zostało zrekonstruowane z procesów decyzyjnych, które dotyczyły byłego kardynała McCarricka, będzie można zrozumieć, co się stało - napisał w oświadczeniu kard. Pietro Parolin.

Watykański Sekretarz Stanu odniósł się do opublikowanego dziś raportu dotyczącego byłego kardynała, Theodore’a McCarricka, który w 2019 roku został usunięty przez papieża Franciszka ze stanu duchownego.

PRZECZYTAJ: Watykan opublikował raport w sprawie kard. McCarricka

„Publikujemy raport z żalem za rany, jakie te wydarzenia zadały ofiarom, ich rodzinom, Kościołowi w Stanach Zjednoczonych i Kościołowi Powszechnemu” – napisał Parolin. Wyjaśnia, że śledztwo zajęło aż dwa lata, ale dokładność raportu uzasadnia tak długi czas jego powstawania. Jednocześnie podkreśla, że w międzyczasie opracowano kościelne narzędzia, mające lepiej chronić małoletnich, aby do podobnych sytuacji nie dochodziło w przyszłości: motu proprio Vox Est Lux Mundi, zmiany w zakresie sekretu papieskiego czy Vademecum na temat procedur postępowania w przypadkach krzywdzenia dzieci, opublikowanej w lipcu ubiegłego roku przez Kongregację Nauki Wiary.

Reklama

„Lektura dokumentu pokaże, że wszystkie procedury, łącznie z mianowaniem biskupów, zależą od zaangażowania i uczciwości zainteresowanych osób. Żadna procedura, nawet najbardziej szczegółowa, nie jest wolna od błędów, ponieważ obejmuje sumienie i decyzje mężczyzn i kobiet. Ale Raport będzie miał również wpływ na to: sprawi, że wszyscy zaangażowani w takie wybory staną się bardziej świadomi wagi ich decyzji lub zaniechań” – pisze kard. Parolin.

Sekretarz Stanu cytuje „List do Ludu Bożego”, napisany przez papieża Franciszka w 2018 roku, w którym padają słowa: „Patrząc w przeszłość, żaden wysiłek, by błagać o przebaczenie i próbować naprawić wyrządzoną krzywdę, nigdy nie wystarczy. Patrząc w przyszłość, nie można szczędzić wysiłków, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, ale także do zapobiegania możliwości ich ukrycia i utrwalenia. Ból ofiar i ich rodzin jest również naszym bólem, dlatego pilnie musimy raz jeszcze potwierdzić nasze zobowiązanie do zapewnienia ochrony nieletnich i wrażliwych dorosłych.”

Kończąc, kardynał pisze, że „bólowi towarzyszy nadzieja” i dodaje: „Aby te fakty się nie powtórzyły, obok skuteczniejszych norm potrzebujemy nawrócenia serc. Potrzebujemy wiarygodnych pasterzy, którzy głoszą Ewangelię i wszyscy musimy być świadomi, że jest to możliwe tylko dzięki łasce Ducha Świętego, ufając słowom Jezusa: „Beze mnie nic nie możesz zrobić”.

Reklama

ah, press.vatican.va/Stacja7

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę