Nasze projekty

Kard. Krajewski: Jeśli dzisiaj nie będziemy dobrzy, to kiedy?

Jałmużnik Papieski, kard. Konrad Krajewski zauważa, że Jezus każdego dnia pomagał tym, których spotkał. Zaznacza, że zbliżający się Dzień Ubogich jest wezwaniem, aby każdy dzień był pełen miłości do drugiego człowieka.

fot. Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów

W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, stwierdził, że pandemia wzywa do uruchomienia fantazji, aby wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom tych, którzy są wykluczeni i zmarginalizowani. „Dzisiaj nasi biedni, ci którzy mieszkają w Rzymie, nie potrzebują jedzenia, ani ubrania. Żeby mogli skorzystać z noclegowni potrzebują natomiast testu, że nie są zarażeni i my te testy robimy już od kilku tygodni, bez nich nikt ich nie przyjmie – wyjaśnił w wywiadzie. Kard. Krajewski powiedział też, że codziennie udaje się zrobić prawie 50 testów, ponieważ bez nich nie można skorzystać z pomocy w szpitalu.

Jałmużnik papieski wyznał też, że ubogim rozdawane są szczepionki, ponieważ lekarze przestrzegają przed objawami jakichkolwiek typowych w tym okresie chorób, zwłaszcza przed wysoką temperaturą. Zakupiliśmy zatem szczepionki, o które dzisiaj jest bardzo trudno, nie ma ich we włoskich aptekach, dlatego ponad tysiąc sztuk sprowadziliśmy ze Szwajcarii i szczepimy wszystkich biednych, którzy tego sobie życzą: bezdomnych oraz tych, których nie stać na szczepionki i tych, którzy nie są ubezpieczeni – opowiedział kardynał.

W niedzielę 15 listopada o godz. 10.00 papież Franciszek odprawi w bazylice św. Piotra w Watykanie Mszę z okazji IV Światowego Dnia Ubogich. W Eucharystii, transmitowanej na cały świat, uczestniczyć będzie zaledwie 100 osób reprezentujących ubogich i wszystkich włączających się we wspólne świętowanie. Fragmenty Pisma Świętego podczas liturgii odczytają osoby bezdomne.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Światowy Dzień Ubogich w Watykanie

Światowy Dzień Ubogich to dzień miłości i solidarności z cierpiącymi z powodu biedy i niedostatku. Pandemia nie pozwala na zorganizowanie wydarzeń z udziałem dużej liczby osób, ale jednocześnie stwarza okazję, aby dostrzec konkretnego człowieka z jego szczególnymi potrzebami. W zależności od sytuacji trzeba myśleć o tym, jak pomóc drugiemu człowiekowi – podkreślił w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni kard. Krajewski.

W ramach przypadającego 15 listopada Światowego Dnia Ubogich wolontariusze katolickich organizacji zapraszają do wspierania internetowych zbiórek pieniężnych. W wielu miastach nie zabraknie jednak tradycyjnie rozdawanych ciepłych posiłków, przekazywania paczek żywnościowych i odzieżowych oraz wspólnej modlitwy. ŚDU odbędzie się w tym roku pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego”.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Przygotowania do Światowego Dnia Ubogich

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę