Nasze projekty

Kard. Krajewski: Jan Paweł II prosił o modlitwy i Msze święte

Od 15 lat w każdy czwartek przy grobie Jana Pawła II w bazylice św. Piotra sprawowana jest Eucharystia. Ta tradycja zrodziła się z osobistego przekonania kard. Konrada Krajewskiego o wypełnieniu prośby, jaką papież Polak zawarł w swoim testamencie. Jan Paweł II prosił w nim o modlitwę i odprawianie Mszy świętej. "Nie ma takiej Mszy świętej w ciągu tygodnia, jeśli nie jest oczywiście z papieżem, w której uczestniczyłoby tyle osób" - mówi kard. Krajewski.

fot. Episkopat News / FLICKR

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Krajewski wytłumaczył, że od początku Msza była odprawiana w każdy czwartek, czyli w dzień ustanowienia Najświętszej Ofiary. Wyjątkiem był Wielki Czwartek.

Na początku msze odbywały się w podziemiach bazyliki św. Piotra, gdzie pierwotnie znajdował się grób Jana Pawła II. Jak podkreślił jałmużnik papieski, dla Włochów było to nieprawdopodobne, bo „przy grobie św. Piotra nie gromadziło się tak wielu ludzi, jak przy grobie Jana Pawła II”. Po beatyfikacji i po kanonizacji jeszcze więcej osób przyjeżdżało i na szczęście ten grób został przeniesiony z grot watykańskich do bazyliki, właśnie do kaplicy św. Sebastiana tuż obok Piety. Jest tam więcej przestrzeni i są większe możliwości – wyjaśnił.

To jest pokazanie, jak wielki był Jan Paweł II oraz jak bardzo jest potrzebny nam i dzisiejszemu światu. Po pewnym czasie pracownicy bazyliki św. Piotra byli zaszokowani, bo nie ma takiej Mszy świętej w ciągu tygodnia, jeśli nie jest oczywiście z papieżem, w której uczestniczyłoby tyle osób – powiedział kard. Krajewski.

Reklama
Reklama

Według niego niesamowitym świadectwem dla pracowników Watykanu jest to, że „pamiętamy o Janie Pawle II, że przy nim się gromadzimy i że jest to spontaniczne”. Bardzo często w koncelebrze uczestniczy ponad 100 księży. Teraz pandemia nas trochę ograniczyła, ale nawet podczas jej trwania, kiedy we Włoszech zabronione były Msze, my je odprawialiśmy. To jest znak wielkości Jana Pawła II i tego, jak bardzo potrzebujemy jego wstawiennictwa – wskazał kard. Krajewski.

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę