Nasze projekty

Kard. Duka krytykuje cenzurę w internecie. „Niewiele się różni niż w latach 80-tych”

Kard. Dominik Duka skrytykował cenzurę online po tym, gdy jego konto na Twitterze zostało przywrócone kilka dni po zawieszeniu. Czeski duchowny podkreślił, że nie otrzymał żadnego wyjaśnienia, a obecną cenzurę porównał do tej z lat 80. podkreślając, że "niewiele się różni".

Kard. Dominik Duka z Pragi ogłosił reaktywację swojego konta 31 października, ale powiedział, że nie otrzymał żadnego wyjaśnienia związanego z jego zawieszeniem.  Duchowny, więziony przez władze komunistyczne w latach 1981-82, porównał obecną cenzurę do tej z lat 80., podkreślając, że „niewiele się różni”.

Pozdrawiam ponownie wszystkich moich znajomych z Twittera po powrocie z cyfrowego czyśćca. Powód ograniczenia nie został mi zakomunikowany. Niewiele się różni od tego z lat 80-tych. Teraz jednak na podstawie fikcyjnych oskarżeń nie karze człowiek, lecz sztuczna inteligencja, kierowana tłumem, by tłumić niepoprawne myśli – napisał na Twitterze.

Powody nie są znane

Reklama

Archidiecezja praska przypuszcza, że Twitter zablokował kard. Dukę, po tym jak udostępnił on na swym profilu artykuł o Amy Coney Barrett, nowej sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Raporty sugerowały również, że konto mogło zostać zawieszone z powodu naruszenia zasad bezpieczeństwa, jednak rzecznik kard. Duki powiedział, że powód tej decyzji jest nieznany.

Więziony przez komunistów

Reklama

Duka starł się z komunistycznym rządem Czechosłowacji po swoich święceniach kapłańskich w zakonie dominikańskim w 1970 roku. W 1975 roku władze cofnęły mu upoważnienie do pełnienia funkcji księdza. Pracował w fabryce Škody, kontynuując służbę w tajemnicy.

Kiedy odkryto jego działalność kapłańską został wysłany do więzienia Bory w Pilźnie, gdzie jego współwięźniem był przyszły prezydent Czech Václav Havel.

Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Pragi w 2010 roku.

Reklama

kh/CatholicNewsAgency/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę