Nasze projekty

Kard. Bagnasco: o właściwy kształt współpracy państwa i Kościoła

Prezydent Alaksandr Łukaszenka spotkał się dzisiaj z 25 biskupami uczestniczącymi w rozpoczynającej się w Mińsku dorocznej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W przemówieniu wygłoszonym w Pałacu Niepodległości, przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że spotkanie w stolicy Białorusi to wezwanie do refleksji nad właściwym kształtem współpracy między państwem a Kościołem, prowadzącej do poszanowania godności człowieka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przygotowania do przyszłorocznego Synodu Biskupów o młodzieży, a także refleksja na temat Europy – to tematy rozpoczynającej się w Mińsku dorocznej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE), z inicjatywy arcybiskupa mińsko-mohylewskiego Tadeusza Kondrusiewicza. O temacie obrad, a także o znaczeniu spotkania zorganizowanego w tej części Europy, przypomniał podczas porannego spotkania biskupów z prezydentem Alaksandrem Lukaszenka przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco.

– Poprzez to ważne wydarzenie, Kościół okazuje swoją solidarność z tymi, którzy kształtują naszą przyszłość, zastanawiając się, jakie są najwłaściwsze drogi i metody prowadzące do odpowiedzi na pytania o sens, jakie każdy młody człowiek nosi w sercu. Natomiast dotykając tematu Europy, CCEE chce przede wszystkim dać świadectwo zaangażowania Kościoła na rzecz Europy, tego wielkiego kontynentu ludzi i narodów, pragnących współdzielić wezwanie do przyszłości pełnej pokoju i dobrobytu – powiedział abp Bagnasco.

Zaznaczył też, że spotkanie na Białorusi jest okazją do włączenia się we wspólne świętowanie 750-lecia pierwszego zapisu dotyczącego Mińska w staroruskiej „Kronice Nestora” (znanej także jako „Powieść lat minionych”) oraz 500-lecie wydania „Biblii Ruskiej”, pierwszej księgi wydrukowanej w języku białoruskim.

Reklama

„Te dwa wydarzenia, poza tym, że świadczą o głębokim radykalizmie chrześcijaństwa na tej szlachetnej ziemi, wzywają nas do refleksji nad korzyściami dla integralnego rozwoju człowieka, jakie może wnieść właściwa współpraca między państwem i Kościołem, szanująca autonomię obu stron” – podkreślał przewodniczący CCEE.

Kard. Bagnasco podziękował też prezydentowi Łukaszence za działania państwa na rzecz rozwoju człowieka, zwłaszcza za politykę prorodzinną, którą nazwał „znakiem nadziei w Europie, naznaczonej niepokojącym spadkiem wskaźnika urodzeń wobec starzenia się społeczeństwa”. Wyraził też wdzięczność za dialog podejmowany przez władze kraju z Kościołami obecnymi na terenie kraju i nadzieję, że dialog ten doprowadzi do przyznania pozwolenia na pobyt na terenie kraju zagranicznym kapłanom i misjonarzom. Przypomniał też, że wolność religijna i wolność życia ludzkiego, to wartości „przynależące do Europy ludów i narodów”.

Spotkanie 25 biskupów z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Pałacu Niepodległości, to pierwszy punkt programu rozpoczynającej się dziś w Mińsku sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy, z udziałem biskupów i ich delegatów z 45 krajów naszego kontynentu.

Reklama

abd (KAI) / Mińsk

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę