Nasze projekty

Kapłan z Karakosz: przyjazd Franciszka jest dla nas lekarstwem niosącym nadzieję

Chrześcijanie w Iraku przygotowują się do pielgrzymki papieża, którą została zaplanowana na początku marca. W czasie podróży Franciszek odwiedzi m.in. miasto Karakosz, które powoli wraca do życia po latach dominacji rebeliantów z Państwa Islamskiego. „Papież przywiezie nam lekarstwo tak potrzebnej nadziei” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Georges Jahola.

Ten iracki kapłan był jednym z pierwszych, którzy wrócili do Karakosz po wycofaniu się islamistów. Wspomina ogrom pozostawionych po nich zniszczeń, przez które jasno chcieli powiedzieć chrześcijanom, że na tym terenie nie ma dla nich miejsca.

Zaczęliśmy niełatwe dzieło odbudowy. Papież odwiedzi spalony przez fundamentalistów kościół Niepokalanego Poczęcia, który odbudowę kończymy dzięki pomocy chrześcijan z całego świata – mówi ks. Jahola.

Duchowny podkreślił, ze wizyta Franciszka „będzie lekarstwem na te wydarzenia, które miały miejsce wcześniej: tam, gdzie była przemoc, dziś nastaje pokój, przyjeżdża autorytet, który zwraca się nie tylko do polityków, ale i Kościoła”.

Reklama

Tego nam trzeba. Przyjazd Franciszka jest dla nas swego rodzaju lekarstwem niosącym nadzieję, które dogłębniej zrozumiemy wsłuchując się w jego przesłanie – mówi papieskiej rozgłośni ks. Jahola.

W czasie pielgrzymki do Iraku papież ma odwiedzić zniszczoną przez islamistów katedrę. Ks. Jahola podkreśla, że spotkanie „w zranionej przez dżihadystów świątyni jest znakiem naszej wytrwałości i mądrości Kościoła na całym świecie”.

Wspieranie społeczności, która została ciężko doświadczona, także poprzez odbudowę kościoła, jest bardzo ważnym i znaczącym znakiem, ponieważ z pewnością ta świątynia została spalona celowo, aby powiedzieć miejscowym chrześcijanom: «Nie wolno wam tu zostać». Powrót do tego miejsca razem z Ojcem Świętym wiele dla nas znaczy i umacnia naszą obecność. Oznacza powrót do korzeni naszej historii i naszej wiary, i mówi nam, że Kościół powszechny, reprezentowany przez Ojca Świętego, jest z nami – podkreśla duchowny.

Reklama

ZOBACZ: Franciszek odwiedzi w Iraku katedrę spaloną przez Państwo Islamskie

Ks. Jahola dodaje, że sytuacja w mieście jest spokojna. Po wyzwoleniu Karakosz z rąk Państwa Islamskiego w październiku 2016 roku nie dochodziło do nowych aktów przemocy. Miejscowa wspólnota chrześcijan zdominowana jest przez syrokatolików. Na spotkanie z papieżem zaproszeni są jednak wszyscy wyznawcy Chrystusa zamieszkujący Równinę Niniwy.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę