Nasze projekty

Kandydat na ołtarze był krewnym księżnej Diany i księcia Williama

Jednym z ośmiorga sług Bożych, wymienionych w dekretach, zatwierdzonych przez Franciszka 20 lutego, jest angielski pasjonista o. Ignacy od św. Pawła, czyli George Spencer (1799-1864). Brytyjska agencja Reutera podała, powołując się na stronę internetową diecezji Shrewsbury (240 km na północny zachód od Londynu), że był on dalekim przodkiem przez matkę księżnej Diany z obecnym księciem Williamem i jego bratem, księciem Harrym.

Według agencji sługa Boży był praprapradziadkiem zmarłej tragicznie w 1997 księżnej Diany, a wcześniej – prapradziadkiem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

Urodzony 21 grudnia 1799 w Londynie w rodzinie anglikańskiej, dzieciństwo spędził w Althrop, skąd pochodzili jego przodkowie. Tam też prawie 200 lat później pochowano księżnę Dianę. 13 czerwca 1824 został wyświęcony na pastora anglikańskiego, ale po 6 latach, 30 stycznia 1830 przeszedł na katolicyzm. Przyczyną jego nawrócenia było – jak sam przyznał – „wnikliwe studiowanie ojców Kościoła, szczególnie pism św. Jana Złotoustego (Chryzostoma) i św Grzegorza Wielkiego, które pomogły mu dostrzec różnicę między katolicyzmem a protestantyzmem”. Zaczął czytać te teksty w 1827, gdy przebywał na wakacjach na wyspie Wight. Wtedy też poznał wielu księży katolickich, którzy zachęcali go do dalszego zgłębiania Ojców Kościoła.

Po przyjęciu katolicyzmu wyjechał na 2 lata na studia do Rzymie (mieszkał tam w Czcigodnym Kolegium Angielskim [Venerable English College] i 28 maja 1832 przyjął katolickie święcenia kapłańskie. Dużą rolę w jego życiu odegrało spotkanie z włoskim pasjonistą, bł. Dominikiem Barberim (1792-1849), zwanym „Apostołem Zjednoczenia” i jego ideą „nawrócenia Anglii na katolicyzm”. To dzięki niemu na katolicyzm przeszedł m.in. św. Jan Henryk Newman. Spencer wstąpił do pasjonistów 5 stycznia 1847, przyjmując imię Ignacego od św. Pawła. Po powrocie na Wyspy Brytyjskie działał głównie wśród biednych imigrantów irlandzkich w hrabstwie West Midlands. Zmarł na atak serca 1 października 1864 w miejscowości Carstairs w Szkocji. 20 lutego br. papież zatwierdził dekret o heroiczności cnót angielskiego zakonnika.

Reklama
Reklama

Książę William jest drugi (po swym ojcu Karolu) w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Warto przy tym przypomnieć, że na szczycie Wspólnoty Narodów w Perth 28 października 2011 zmieniono dotychczasowe prawo i obecny „Succesion to the Crown Act” (Akt o następstwie tronu) stanowi m.in., że ”poślubienie katolika nie pozbawia prawa do dziedziczenia tronu”. Zniesiono wówczas również zasadę pierwszeństwa mężczyzn przed ich żeńskim rodzeństwem oraz zakaz małżeństw monarchów i następców tronu z katolikami. Zmiana ta wymagała wprowadzenia poprawek do konstytucji 16 państw członkowskich Wspólnoty Narodów i nowelizacji aktów prawnych obowiązujących od ponad 300 lat. Nowe przepisy weszły w życie w 2013 r.

SPRAWDŹ: Opiekowała się chorymi w czasie epidemii. Teraz może zostać błogosławioną

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę