Nasze projekty

Kambodża: rozpoczął się proces beatyfikacyjny 35 męczenników

Kościół katolicki w Kambodży rozpoczął proces beatyfikacyjny 35 męczenników z czasów prześladowania Kościoła przez reżim Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Kandydaci na ołtarze, którzy pochodzą z Kambodży, Wietnamu i Francji, ponieśli śmierć za wiarę w latach 1970-77

Proces bp. Josepha Chhmara Salasa i 34 Towarzyszy, wśród których byli kapłani, misjonarze i świeccy katecheci, został zainaugurowany w wiosce Tangkok w prowincji Kompong Thom. Uroczystości przewodniczył bp Olivier Schmitthaeusler, wikariusz apostolski Phnom Penh.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych przy konferencji episkopatu Laosu i Kambodży, o. Gustavo Adrian Benitez PIME poinformował, że 1 maja powstała komisja, która zbierze świadectwa nt. śmierci 35 męczenników. Niektórzy z nich zostali zabici, inni zmarli z głodu i wycieńczenia w trakcie prześladowań.

Zdaniem o. Beniteza rozpoczęcie ich procesu beatyfikacyjnego pomoże mieszkańcom Kambodży „zrekonstruować własną historię i swe korzenie”. Przede wszystkim ma on jednak znaczenie duchowe, gdyż Kościół w tym kraju, którego struktury zlikwidowano, a wiernych wymordowano, odradza się do życia i rozwoju dzięki krwi swoich męczenników.

Reklama

Po zakończeniu etapu diecezjalnego procesu, jego akta zostaną przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Otwierający listę męczenników bp Joseph Chhmar Salas urodził się 21 października 1937 r. Do kapłaństwa przygotowywał się w Kambodży i w Paryżu. Po święceniach w 1964 r. pracował w duszpasterstwie w prefekturze apostolskiej Battamabang, po czym wrócił do Francji na dalsze studia.

W 1975 r. wikariusz apostolski Phnom Penh, bp Yves Ramousse wezwał go do ojczyzny. Spodziewając się, że jako obcokrajowiec będzie musiał opuścić Kambodżę, którą opanowały oddziały Czerwonych Khmerów, postanowił zapewnić ciągłość władzy biskupiej. 14 kwietnia 1975 r., trzy dni przed zajęciem stolicy przez oddziały Pol Pota, niespełna 38-letni ks. Salas przyjął z rąk bp. Ramousse’a sakrę biskupią jako koadiutor wikariusza apostolskiego Phnom Penh (papieska nominacja nosiła datę 6 kwietnia). W trakcie ceremonii słychać było odgłosy bombardowania miasta. Młody khmerski biskup znalazł się wśród tysięcy mieszkańców stolicy, którzy musieli ją opuścić, by pracować n apolach ryżowych na wsi.

Reklama

30 kwietnia 1976 r. wydalony rok wcześniej bp Ramousse, nie mogąc wrócić do Kambodży, zrezygnował z funkcji wikariusza apostolskiego, którym został – jako pierwszy rdzenny duchowny – bp Salas. Nadal jednak wykonywał pracę przymusową na polach ryżowych w regionie Kampong Thom. Z powodu głosu i wyczerpania zmarł we wrześniu 1977 r. we wsi Taing Kok.


pb (KAI/Fides) / Phnom Penh

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę