Nasze projekty

„Jesteśmy opiekunami stworzenia, nie właścicielami”

„Bardzo często zachowujemy się jak właściciele i zapominamy, że jesteśmy opiekunami stworzenia” – powiedział kardynał Luis Tagle w filmie nagranym z okazji trwającego obecnie "Czasu dla Stworzenia". Jest to inicjatywa, która ma zwiększać świadomość w kwestii ochrony przyrody.

– Z radością i wdzięcznością wspominam obchody Czasu dla Stworzenia w moich diecezjach, w diecezji Imus i archidiecezji Manila – mówi w filmie kard. Tagle. Wspomina przy tym swoją niedawną posługę na Filipinach i do obchodów „Czasu dla Stworzenia. Jak podkreśla, jest to czas, który chrześcijanom ma pomóc dostrzec Boga w pięknie stworzenia.

Zachęcając do intensywnego przeżywania „Czasu dla Stworzenia”, kard. Tagle zauważa, że jest to „czas liturgiczny, podczas którego w modlitwie, a zwłaszcza w Eucharystii, mamy celebrować dobro stworzenia, znaki hojności i miłości Boga„.

„Czas dla Stworzenia” rozpoczął się 1 września, a zakończy się 4 października, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Jest to ekumeniczna inicjatywa, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Jubileusz dla Ziemi”. Od 5 lat początkiem „Czasu dla Stworzenia” jest Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2015 roku.

Reklama

Przeczytaj: Orędzie Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego


Jak mówi w nagraniu kard. Tagle „Czas dla Stworzenia” to także zaproszenie, abyśmy ponownie odkryli nasze powołanie jako strażników stworzenia. Często stajemy się wyłącznymi właścicielami i tak się zachowujemy, a zapominamy, że jesteśmy opiekunami dzieła Bożego. Jest to dla nas okazja do celebracji z jasnym przekazem społecznym i ekologicznym – podkreślił kard. Tagle. Przypomniał również, że „to, jak traktujemy stworzenie, odzwierciedla nasze postępowanie z innymi ludźmi.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite