Nasze projekty

Irak: Chrześcijanie wypędzeni przez tzw. Państwo Islamskie odzyskają swoje domy

Chrześcijanie i wyznawcy mandaizmu, którzy zostali wywłaszczeni, otrzymają z powrotem swoje nieruchomości. Poinformował o tym ruch radykalnego kaznodziei szyitów Muktady as-Sadra w Iraku. Jak podaje watykański portal Fides, do prawowitych właścicieli wróciło już 38 działek oraz domów.

FOT. Tasnim News/Wikipedia

Szyicki duchowny i dawny przywódca partyzantów z Armii Mahdiego, Muktada as-Sadr, otworzył styczniu biuro, w którym można zgłaszać wywłaszczenia. O zwrot swoich własności mogą ubiegać się chrześcijanie i członkowie innych mniejszości religijnych w Iraku, którzy utracili swoje domy i ziemie przede wszystkim od obalenia rządu Saddama Husajna w 2003 roku oraz na skutek ucieczek i wypędzeni po objęciu władzy przez tzw. Państwo Islamskie. Wywłaszczenia mogą zgłaszać także Irakijczycy mieszkający za granicą.

Nielegalne zawłaszczanie nieruchomości związane było z masowymi wyjazdami chrześcijan z Iraku. Jak podaje portal Fides, cytując autora tej inicjatywy, inicjatywa ma na celu „przywrócenie sprawiedliwości braciom chrześcijanom”.

Muktada as-Sadr, do 2008 r. był zaangażowany w walkę zbrojną przeciwko wojskom amerykańskim w Iraku. W ostatnich latach próbował swoich sił jako mediator. Iraccy szyici, stanowiący większość ludności kraju, uważają go za przeciwnika wielkiego ajatollaha Alego as-Sistaniego. Prawdopodobnie w czasie swojej wizyty na początku marca spotka się z nim papież Franciszek.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Rzecznik irakijskiego rządu potwierdza wizytę Papieża Franciszka

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę