Nasze projekty

Hiszpański biskup zaszczepił się poza kolejnością, teraz przeprasza

Ordynariusz hiszpańskiej diecezji Majorka biskup Sebastian Taltavull przeprosił za poddanie się szczepieniu przeciwko koronawirusowi poza kolejnością. Hierarcha wyjaśnił, że nie miał pełnej świadomości, że wykracza przeciwko normom sanitarnym, gdyż w domu seniorów, w którym nie mieszka, ale pomaga, przeprowadzane były masowe szczepienia.

Dodatkowo wskazał, że stanowiąc w tej placówce element ekipy medycznej uważał, że może wziąć udział w szczepieniu. Jak stwierdził, chciał swoim gestem zachęcić innych podopiecznych placówki do szczepień. Przepraszam za całą tę sytuację i zamieszanie – stwierdził w krótkim oświadczeniu 73-letni biskup.

W ostatnich dniach w Hiszpanii potwierdzono kilkaset przypadków poddawania się szczepieniom przez wysokich rangą urzędników szczebla regionalnego lub gminnego administracji terytorialnej. Wśród osób, które nie miały prawa zaszczepić się przeciwko Covid-19 w styczniu byli m.in. szefowie służby zdrowia regionów Ceuty i Majorki, a także szef hiszpańskiej armii. Wszyscy zostali w ostatnich dniach zdymisjonowani.

Szacuje się, że do wtorku hiszpańska służba zdrowia wykorzystała łącznie blisko 92 proc. dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Zostały one dostarczone przez spółki Pfizer oraz Moderna. Pomimo wysokiej dynamiki szczepień regionalne służby medyczne od wtorku skarżą się jednak na niedobory szczepionek. Wynikają one głównie ze znaczącego ograniczenia dostaw przez koncern Pfizer.

Reklama
Reklama

W pierwszej fazie szczepieniom w Hiszpanii mogą poddawać się pracownicy służby zdrowia, podopieczni domów spokojnej starości, a także pacjenci, u których występuje wysokie ryzyko śmierci.

SPRAWDŹ: W ciągu tygodnia na COVID-19 zmarło 10 biskupów

ag/KAI/Stacja7Pixabay

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite