Nasze projekty

Hakerzy popracują w Watykanie

Już 8 marca przybędzie do Watykanu grupa 120 programistów z całego świata na pierwszy w tym miejscu maraton hakerski czyli hackaton. Przez 4 dni będą razem wypracowywać rozwiązania technologiczne pomocne w pracach organizacji społecznych.

Hakatony zwykle organizowane są po to, by w krótkim czasie w ramach intensywnej współpracy programistycznej wymyślić jakieś oprogramowanie lub rozwiązanie często pojawiających się problemów. Hackaton, który potrwa od 8 do 11 marca w Watykanie będzie miał za cel pomoc liderom w rozwijaniu technologicznego podejścia do potrzeb integracji społecznej, dialogu międzywyznaniowego oraz migrantów i uchodźców.

Na pomysł organizacji takiego spotkania wpadła grupa studentów Harvardu i MIT, zaś w realizacji wspomógł ich watykański Sekretariat ds. Komunikacji, zespół ekspertów OPTIC, Papieska Rada ds. Kultury oraz sekcja ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii dla Integralnego Rozwoju Człowieka. Studentów zainspirował sam papież podczas ubiegłorocznej konferencji TED z jego udziałem, w czasie której wyznał, że „wspaniale byłoby, gdyby wzrost innowacji naukowych i technologicznych przyniósłby więcej równości i włączenia społecznego”.

– Jesteśmy przekonani, że technologia może poprawić skalę i wydajność organizacji oferujących wsparcie i pomoc potrzebującym – mówi agencji CNA polski student Harvard Business School Jakub Florkiewicz, wiceprezes VHacks i organizator wydarzenia. Hackaton zaś odbywa się w samym Watykanie, bo zdaniem pomysłodawców to właśnie Kościół jest jedną z najbardziej globalnych organizacji charytatywnych świata, z najszerszą siecią dystrybucji i „tę jego skalę można wykorzystać do czynienia dobra”.

Reklama

W wydarzeniu wezmą udział programiści, graficy, kierownicy projektów z całego świata i z różnych wspólnot religijnych, nie tylko katolickich. – Jesteśmy podekscytowani perspektywą takiej współpracy opartej na wierze, z przedstawicielami wszystkich głównych religii świata, pracując wspólnie nad rozwiązywaniem problemów, na których nam wszystkim zależy – powiedział Jakub Florkiewicz agencji CNA. – Chcemy pokazać religię, jako siłę jednoczącą w niesieniu dobroci, a nie dzielącą ludzi między sobą – dodał.

 

ad/Stacja7.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę