Nasze projekty

Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie. Bardzo rzadkie zjawisko

Już 21 grudnia dojdzie do bardzo rzadkiego zjawiska na niebie – wielkiej koniunkcji, czyli zbliżenia się do siebie Jowisza i Saturna. To spowoduje, że obie planety utworzą bardzo jasny punkt na niebie, który będzie wyraźnie świecił po zmroku. Historycy i astronomowie przewidują, że taka koniunkcja mogła być Gwiazdą Betlejemską, którą zauważyli Mędrcy ze Wschodu.

Youtube.com/NASA

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego i po Księżycu jest to najjaśniejszy obiekt na niebie. Saturn jest o wiele mniejszy i odleglejszy i dorównuje w jasności gwiazdą. Obie planety świecą równomiernie.

Leżący o wiele dalej od Ziemi Saturn potrzebuje prawie 30 lat, aby okrążyć Słońce, Jowiszowi jedna orbita zajmuje mniej niż 12 lat. Spotkanie tych dwóch planet na niebie jest oczywiście iluzoryczne, bo obie zostają na swoich orbitach, które będzie dzielić 600 milionów kilometrów. Z perspektywy Ziemi będzie to jednak wyglądać, jakby oba obiekty zbliżyły się do siebie.

Reklama
Reklama

Henry Throop, astronom z NASA porównuje tę sytuację do stadionu. „Można to sobie tak wyobrazić, że Układ Słoneczny jest torem wyścigowym, a każda planeta to biegacz na własnym torze. My na Ziemi jesteśmy na środku stadionu. Z naszego punktu widzenia zobaczymy Jowisza, który na wewnętrznym torze zbliża się do Saturna przez cały miesiąc i ostatecznie go wyprzedza 21 grudnia” – pisze na stronie agencji.

Do koniunkcji miedzy obiema planetami dochodzi mniej więcej co 20 lat, ale nie wszystkie są dość dobrze widoczne. Tegoroczne będzie o tyle wyjątkowa, że planety zbliżą się do siebie wyjątkowo blisko. Ostatnią taką bliską koniunkcję astronomowie mogli zaobserwować 4 marca 1226 roku.

Koniunkcja, która mogła być gwiazdą

Podobne bliskie koniunkcje zdarzały się już w przeszłości. Jedna z nich mogła być nawet uznana za Gwiazdę Betlejemską, którą widzieli mędrcy ze wschodu. W 7 roku przed naszą erą, Jowisz i Saturn w ciągu 8 miesięcy znalazły się od siebie bardzo blisko. Mogło to być niezwykłe zjawisko astronomiczne, które sprowadziło trzech pielgrzymów ze wschodu do Betlejem.

Reklama
Reklama

Tegoroczną koniunkcję będzie można podziwiać już od 21 grudnia. Jowisz i Saturn pojawią się na południowo-zachodnim niebie tuż po zachodzie słońca. Planety będą dość blisko horyzontu. Ich zbliżenie będzie można obserwować po zmroku przez cały okres świąteczny.

SPRAWDŹ: Papież: Nie zatrzymujmy się na choince i żłóbku, tylko idźmy do Jezusa

ag/NASA/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę