Nasze projekty

Grupa amerykańskich biskupów wspiera młodzież LGBT

Grupa amerykańskich biskupów katolickich, w tym kardynał i arcybiskup, podpisała oświadczenie, w którym wsparli młodzież LGBT, przypominając, że Bóg ich „stworzył”, „kocha” i jest „po ich stronie”. Duchowni, wśród których jest m.in. kardynał Joseph Tobin z Newark i metropolita Santa Fe abp John Wester, przypomnieli w dokumencie, że „Jezus Chrystus nauczał miłości, miłosierdzia i otwartości wobec wszystkich ludzi, zwłaszcza tych, którzy czuli się prześladowani lub marginalizowani w jakikolwiek sposób”.

Jednocześnie biskupi zwrócili uwagę, że Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, iż osoby LGBT należy traktować z „szacunkiem, współczuciem i wrażliwością”. Inicjatorem oświadczenia jest Fundacja Tyler Clementi, organizacja, która walczy z nękaniem przedstawicieli mniejszości seksualnej w szkołach, miejscach pracy i wspólnotach wyznaniowych.

„Wszyscy ludzie dobrej woli powinni pomagać, wspierać i bronić młodzieży LGBT; u których wskaźnik samobójstw jest znacznie wyższy niż u ich heteroseksualnych odpowiedników; bezdomnych z powodu rodzin, które ich odrzucają; odrzuconych, zastraszanych i nękanych; i którzy w alarmującym tempie stają się celem aktów przemocy” – można przeczytać w deklaracji, mającej być wyrazem solidarności z młodymi homoseksualnymi ofiarami przemocy, zastraszania lub nękania.

Arcybiskup Wester powiedział w rozmowie z portalem „America”, że podpisał oświadczenie, gdyż chciał, aby młodzi ludzie zrozumieli, że w oczach Boga mają wartość i są dziećmi Boga. Zdaniem hierarchy, który był kiedyś nauczycielem szkoły średniej, młodzi ludzie o odmiennej orientacji seksualnej mogą czasami niewłaściwie interpretować nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i błędnie sądzić, iż „w pewien sposób nie mają dostępu do miłości Boga”.

Reklama
Reklama

Nauczanie Kościoła w tej kwestii

Kościół katolicki naucza, że homoseksualizm jest „obiektywnie nieuporządkowaną” skłonnością i potępia akty seksualne między ludźmi tej samej płci jako grzeszne. Jednocześnie wzywa do szacunku wobec ludzi odczuwających pociąg do przedstawicieli tej samej płci.

„Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji” – uczy Katechizm.

Wśród innych biskupów, którzy podpisali oświadczanie, jest John Stowe z Lexington. Duchowny ten nie po raz pierwszy udziela publicznego wsparcia społeczności LGBT. Razem z abp. Westerem wystąpili w filmie zainicjowanym przez jezuitę o. Jamesa Martina SJ na temat opieki duszpasterskiej dla mniejszości seksualnych.

Reklama
Reklama

Inni biskupi, dla których akcentowanie spraw LGBT w Kościele jest priorytetowe, to: Robert McElroy z San Diego, Steven Biegler z Cheyenne i Edward Weisenberger z Tucson. Pod dokumentem widnieją także podpisy emerytowanych biskupów pomocniczych: Thomasa Gumbletona z Detroit i Dennisa J. Maddena z Baltimore.

SPRAWDŹ: Warunkiem bierzmowania niepopieranie Strajku Kobiet? Jest oświadczenie kurii

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite