Nasze projekty

Giganci energetyczni spotkają się w Watykanie

Przedstawiciele największych światowych firm z branży energetycznej przyjadą 8 czerwca do Watykanu na dwudniowe spotkanie poświęcone ochronie środowiska. Szczyt organizuje amerykański uniwersytet Notre Dame, a jego elementem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Dwudniowe wydarzenie pod hasłem „Przemiana energetyczna i troska o nasz wspólny dom” ma odbyć się za zamkniętymi drzwiami auli Casina Pio IV w Watykanie w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk. Już wiadomo, że wezmą w nim udział przedstawiciele firm takich jak ExxonMobil, Eni, British Petroleum, Royal Dutch Shell, Equinor (były norweski Statoil) i Pemex. Informację podaje portal „Vatican Insider”.

Inicjatorami spotkania są sami przedstawiciele tych firm oraz amerykański uniwersytet Notre Dame, a ze strony watykańskiej przewidziany jest udział kard. Petera Turksona, prefekta dykasterii ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka oraz samego papieża Franciszka, autora podejmującej temat spotkania encykliki „Laudato Si”. Inicjatorzy spotkania przypominają zwłaszcza paragraf 165 tego dokumentu, w którym papież pisze: „Wiemy, że technologia oparta na spalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla, ale także ropy naftowej, a w mniejszym stopniu gazu, powinna być stopniowo zastąpiona. W oczekiwaniu na wszechstronny rozwój odnawialnych źródeł energii, który powinien już się zacząć, słuszne jest opowiadanie się za mniejszym złem lub nastawienie się na rozwiązania przejściowe”.

– Nasze spotkanie ma podsumować nasz dialog z dyrektorami generalnymi koncernów naftowych,. Chcemy dowiedzieć się, w jakim stopniu są oni świadomi, że ropa jest główną przyczyną zmian klimatycznych, głównie globalnego ocieplenia, rujnującego naszą planetę Chcemy zasugerować im, a za ich pośrednictwem politykom, możliwości inwestowania w odnawialne źródła energii jako nowe wyzwanie, jako cel społeczno-gospodarczy, jako źródło pracy i jako źródło dobrobytu dla naszego wspólnego domu. Mamy nadzieję, że będą słuchać przesłania, jak niektórzy, którzy już to zrobili – wyjaśnia sekretarz prasowy Papieskiej Akademii Nauk Biskup Sanchez Sorondo.

Reklama

Tymczasem już 6 czerwca w Brukseli Światowy Katolicki Ruch Klimatyczny wraz z trzema europejskimi sieciami Konferencji Episkopatów (COMECE, CCEE, Justice and Peace Europe) organizuje pierwszy w historii dzień wspólnego czytania encykliki „Laudato si” na szczeblu europejskim na temat temat „Zrównoważone finanse w Europie i Kościele”.

ad, Vatican Insider

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę