Nasze projekty

Fundamenty Unii oparte są na chrześcijaństwie

"Fundamenty Unii Europejskiej są oparte na dorobku religijnym, kulturalnym i humanistycznym chrześcijańskiej Europy, której Polska jest bardzo ważnym elementem" – powiedział ambasador Piotr Kaszuba w przemówieniu otwierającym w poniedziałek cykl imprez o charakterze historyczno-kulturalnym związanych z propagowaniem Polski w ramach obchodów Tygodnia Europy.

Ambasador Kaszuba przypomniał, że przed 1050 laty poprzez przyjęcie chrztu przez Mieszka I Polska weszła do kręgu cywilizacji i kultury chrześcijańsko-łacińskiej, a wartości wyznawane przez tę cywilizację stały się filarem naszej kultury i podstawą w budowaniu polskiego etosu. Przyjęta wówczas przez Polskę filozofia myśli chrześcijańskiej oparta na Dekalogu, na Starym i Nowym Testamencie, była nową wizją, wizją niemalże rewolucyjną, budowania społeczeństwa opartego na rodzinie i na pokoju, która to wizja jest również ważnym elementem w budowaniu polskiej współczesności. „Podjęta przed 1050 laty idea dążenia do autonomii opartej na sprawowaniu władzy cywilnej poprzez odwoływanie się do chrześcijańskich wartości sprawdziła się” – stwierdził ambasador.

Podkreślił on, że właśnie dlatego w tej cywilizacji doszło do wypracowania idei praw człowieka, stworzenie opartego na demokracji państwa prawa, ustanowiono i rozwinięto zasady prawa międzynarodowego, rozwinął się ruch robotniczy i doszło do emancypacji kobiet – wszystkie powyższe idee mają swoje korzenie w chrześcijaństwie.

Ambasador Kaszuba zwrócił uwagę na to, że w opartym na globalizacji XXI wieku jesteśmy świadkami ścierania się, również w Europie, nowych koncepcji budowania świata. W Polsce, podobnie jak w innych krajach tzw. Starego Kontynentu, prowadzimy debatę dotyczącą pozycji jaką należałoby przyjąć wobec nowych wyzwań. „Musimy wziąć pod uwagę, że miniony wiek XX pokazał nam jakie rezultaty może przynieść zastąpienie chrześcijaństwa niespójnymi, w tym przypadku nazizmem i komunizmem. Przyniosło to wiele cierpień i zniszczenia nie tylko Europejczykom. W chwili obecnej, zdaniem ambasadora Kaszuby, choć stoimy na rozdrożu, społeczeństwo polskie zdaje sobie jednak sprawę, że wszelkie jego postawy powinny wynikać z ducha tolerancji zbudowanej na idei chrześcijańskiej.

Reklama

Piotr Kaszuba (1956) jest z wykształcenia prawnikiem. Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych związany od 1992. Pełnił obowiązki konsula w Hadze i w Sztokholmie. Był ambasadorem w Słowenii. Od 2012 roku jest ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Wenezueli.


jzd (KAI Caracas) / Caracas

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę