Nasze projekty

Francuski minister ostrzega katolików gromadzących się przed kościołami

Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin zwrócił się ze słowami ostrzeżenia do katolików, którzy od kilku dni gromadzą się i modlą się przed kościołami. Domagają się oni odwołania czasowego zakazu odprawiania Mszy z udziałem wiernych w ramach restrykcji związanych z walką z koronawirusem.

Nie chcę, oczywiście, wysyłać policjantów i żandarmów pod kościoły, by wystawiali mandaty wierzącym, ale będę to robił począwszy od tego weekendu w przypadku powtarzania się działań sprzecznych z prawem republiki – oświadczył minister przed mikrofonami France Info, dodając, że nie będzie „weekendu wyrozumiałości”.

Przyznał, że „wolność religijna jest bardzo ważna” i dlatego miejsca kultu nie zostały zamknięte, „ale ludzkie życie jest ważniejsze niż wszystko inne”.

W poniedziałek minister spotka się ponownie z przedstawicielami religii, aby wyjaśnić „warunki, na jakich mogłyby się znowu odbywać ceremonie w miejscach kultu, w zależności od ewolucji sytuacji sanitarnej”.

Reklama

Petycja o powrót Mszy

W modlitewnych zgromadzeniach przed świątyniami, m.in. kościołem św. Sulpicjusza w Paryżu oraz katedrami w Nantes i w Wersalu, uczestniczyło dotychczas po około 500-550 osób. Ponadto w ciągu kilku dni zebrano we Francji 105 tys. podpisów pod petycją do władz o „powrót Mszy”.

W Lyonie administrator apostolski bp Michel Dubost zaapelował do wiernych o cierpliwość i niegromadzenie się przed kościołami, przestrzegając w ten sposób przepisów wydanych przez władze w trosce o zdrowie publiczne.

Ze swej strony Konferencja Biskupów Francji wzywa do poszanowania orzeczenia Rady Stanu (najwyższego sądu administracyjnego), która odrzuciła jej odwołanie od rządowego zakazu. Jednocześnie episkopat ma nadzieję na znalezienie zadowalającego rozwiązania w rozmowach z ministrem spraw wewnętrznych.

Reklama

Rząd dobrze by zrobił, poważnie traktując zwierzchników religijnych, zamiast drażnić ich albo lekceważyć – uważa bp Xavier Malle, ordynariusz diecezji Gap. Dodaje, że wierzący nie są problemem, lecz stanowią „klucz” do obecnego kryzysu.

SPRAWDŹ: Franciszek: Wykorzystajmy swoje talenty do czynienia dobra

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę