Nasze projekty

Francja: ofiary wykorzystywania seksualnego upamiętnione w katedrze

Ofiary wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim zostały upamiętnione w katedrze w Luçon w Wandei w zachodniej Francji. Poświęconą im tablicę odsłonił w niedzielę ordynariusz diecezji bp François Jacolin w obecności m.in. ponad 30 ofiar i ich rodzin.

Cathopic

Na tablicy umieszczono długi tekst informujący, że „księża dopuszczali się przemocy seksualnej wobec powierzonych im dzieci”. Z kolei „pasterzom kierującym diecezją Luçon zabrakło jasności umysłu, odwagi i poczucia sprawiedliwości w obliczu tych czynów, czym powiększali cierpienia maltretowanych dzieci i narażali inne dzieci na podobne ryzyko”. Na tablicy znalazło się też wezwanie do kapłanów winnych przestępstw seksualnych do proszenia o przebaczenie i życia w pokucie.

Kilka dni wcześniej bp Jacolin wyjaśnił w rozmowie z agencją AFP, że to same ofiary prosiły go o takie symboliczne upamiętnienie. Nie da się im nigdy w pełni zadośćuczynić – przyznał hierarcha. Według niego od lat 40. XX w. w diecezji było 65 ofiar przestępstw seksualnych duchownych, w tym 12 kobiet.

„Ofiary miały złamane życie”

To pierwszy krok i bardzo mocny gest ze strony wandejskiej diecezji. Zadośćuczyniono nam na szczeblu lokalnym, ale oczekujemy, że zrobi to również Kościół we Francji i inni biskupi – powiedział współzałożyciel kolektywu ofiar w Wandei Jean-Pierre Sautreau, wykorzystywany seksualnie w wieku 12 lat w niższym seminarium w Chavagnes-en-Paillers.

Reklama
Reklama

Inny były wychowanek tej kościelnej placówki edukacyjnej, 66-letni Michel dodał, że tablica upamiętnia każdą ofiarę jako taką, dzięki czemu każda z nich „może znowu spojrzeć w lustro i w oczy innych” ludzi. Ten mąż i ojciec trojga dzieci podkreśla, że ofiary miały „złamane życie”. Z powodu uzależnień nie miałem kariery zawodowej, jakiej pragnąłem i trudno było mi kochać, bo nie kochałem samego siebie – dodał.

Dla 68-letniej Blandine Chaillou-Berthier, zgwałconej w wieku sześciu lat przez wuja-księdza, odsłonięcie tablicy w katedrze jest pierwszym etapem w odbudowaniu godności ofiar. Prawda powinna być powiedziana i uznana – podkreśliła.

Dwie podobne tablice zostały już wcześniej umieszczone na kościołach w Szwajcarii: w listopadzie 2019 r. w katedrze we Fryburgu, a w lutym 2020 r. w Monthey w kantonie Valais.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę