Nasze projekty

Franciszek wyleciał z Bagdadu. Koniec historycznej pielgrzymki papieża

Papież Franciszek o poranku został pożegnany przez władze Iraku i wyleciał z Bagdadu do Rzymu. W stolicy Włoch samolot z papieżem na pokładzie wyląduje około 12:40.

Wcześniej Franciszek odprawił prywatnie w nuncjaturze Msze św., a przed opuszczeniem budynku, w którym był goszczony spotkał się z pracownikami, dobroczyńcami i przyjaciółmi Nuncjatury Apostolskiej. Po przybyciu około godziny 9.20 (7.20 czasu polskiego) na lotnisko w Bagdadzie został powitany przez prezydenta Republiki Iraku, Barhama Saliha i jego małżonkę. W prezydenckim saloniku VIP odbyło się kilkuminutowe spotkanie prywatne. Papież wszedł na pokład samolotu jako ostatni. Samolot przeleci przez terytorium Iraku, Turcji, Grecji, Albanii i Włoch.

Historyczna pielgrzymka Franciszka do Iraku okazała się wielkim sukcesem, mimo drastycznych ograniczeń związanych z bezpieczeństwem i pandemią koronawirusem. Papież kilkakrotnie wypowiedział stanowcze „nie” dla ekstremizmu, przemocy, terroryzmu, nietolerancji, nienawiści i rozlewu krwi w imię religii podkreślając, że „religia musi służyć sprawie pokoju i jedności pomiędzy wszystkimi dziećmi Boga”. Wzywał do braterstwa i jedności.

Reklama
Reklama

Starał się umocnić i wlać nadzieję do stale kurczącej się wspólnoty chrześcijan i zachęcał ich do powrotu do Iraku. Apelował też do rządzących o ich równouprawnienie, a nie spychanie na margines i traktowanie jako obywateli drugiej klasy.

Wizyta na pewno zdynamizowała dialog i zacieśniła współpracę z szyickim odłamem islamu, czego dowodem było spotkanie z wielkim ajatollahem Alim as-Sistanim i modlitwa w Ur chaldejskim, skąd pochodził Abraham, ojciec trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Wizyta miała też ważny wymiar polityczno-społeczny, w swoich wystąpieniach papież apelował o walkę z korupcją, budowanie państwa prawa, w którym godność, równość i obywatelstwo będą zapewnione wszystkim bez wyjątku. Niech zostanie stworzona przestrzeń dla wszystkich obywateli, którzy chcą wspólnie budować ten kraj, w dialogu, w szczerej i uczciwej, konstruktywnej rywalizacji; dla tych, którzy są zaangażowani w pojednanie i dla wspólnego dobra są gotowi odłożyć na bok własne korzyści – mówił.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Franciszek w Irbilu: Kościół w Iraku żyje i działa w nim Chrystus

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite