Nasze projekty

Franciszek planuje kolejną pielgrzymkę

Papież Franciszek planuje przyjazd do Wenezueli – powiedział KAI 18 maja kończący swą misję w tym kraju nuncjusz apostolski abp Aldo Giordano. Na razie nie są znane ani data takiej podróży, ani inne szczegóły z tym związane, nie ma też oficjalnego potwierdzenia tej wiadomości. Zarówno Stolica Apostolska, jak i rząd wenezuelski zachowują milczenie w tej sprawie. Wypowiedź dyplomaty papieskiego jest, jak na razie, jedynym sygnałem na ten temat.

Po raz pierwszy wspomniał on o takiej możliwości 30 kwietnia w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej wenezuelskiego lekarza i filantropa bł. Józefa Grzegorza Hernándeza, zwanego „Lekarzem Ubogich” w Caracas. Arcybiskup, który przewodniczył temu obrzędowi, powiedział wówczas, że papież Franciszek myśli o Wenezueli i chciałby być razem z jej mieszkańcami. Ale na słowa te nie zwróciły wtedy uwagi ani miejscowe media, ani wenezuelska opinia publiczna.

Tego samego dnia zarówno nuncjusza, jak i arcybiskupa Méridy i administratora apostolskiego Caracas kard. Baltazara Porrasa przyjął prezydent Nicolás Maduro. Jednakże tamtejsze środki przekazu, informując o tym spotkaniu w pałacu Miraflores (siedziba głowy państwa), nie wspomniały ani słowem o ewentualnej wizycie Franciszka.

Korespondentka KAI w Caracas zwróciła się w tej sprawie do biura prasowego nuncjatury apostolskiej w Caracas, ale także nie uzyskała potwierdzenia na piśmie. Sam nuncjusz natomiast oświadczył nieco później, że trwają przygotowania do przyjazdu Ojca Świętego do tego przeżywającego wielki kryzys humanitarny kraju Ameryki Łacińskiej. Powiedział o tym w bezpośredniej krótkiej rozmowie z KAI po Mszy św., którą odprawił 18 bm. z okazji 101. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w stołecznej dzielnicy La Trinidad. Jest to pierwsza publiczna wiadomość o ewentualnej podróży Franciszka do Wenezueli.

Reklama
Reklama

Niespełna 67-letni abp Aldo Giordano był nuncjuszem apostolskim w Caracas od 26 października 2013 r. 8 maja br. Ojciec Święty przeniósł go na podobne stanowisko przy Unii Europejskiej.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę