Nasze projekty

Franciszek do prawosławnego metropolity: Razem na rzecz ubogich

W Wenecji odbyła się uroczystość intronizacji nowego prawosławnego metropolity Włoch i egzarchy Europy Południowej. W specjalnym przesłaniu papież Franciszek życzył mu, by komunia, która już łączy katolików i prawosławnych stała się jeszcze bardziej pełna i widoczna w czasie pandemii.

Cathopic/Angelica Mendoza

Nowy metropolita Polikarp (Stavropoulos) jest następcą zmarłego w październiku ub.r. metropolity Genadiusza (Zervosa). Został wybrany 14 stycznia przez Święty Synod Kościoła Prawosławnego we Włoszech, który podlega jurysdykcji ekumenicznego patriarchy Konstantynopola. Podkreśla się, że jest on charyzmatyczną postacią w świecie prawosławia, bliską patriarsze Bartłomiejowi i otwartą na dialog ekumeniczny.

„Ufam, że wspólnie, katolicy i prawosławni, możemy wielkodusznie zaangażować się w służbę najsłabszym, szczególnie w dobie pandemii, przekształcając z Bożą pomocą komunię, która już nas łączy, w pełną widzialną jedność” – napisał papież Franciszek w przesłaniu, które zostało odczytane, w czasie liturgii inaugurującej posługę nowego metropolity, przez sekretarza Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Z kolei kard. Kurt Koch, który odpowiada w Watykanie za relacje ekumeniczne wskazał na znaczenie współpracy „w głoszeniu Słowa Bożego, edukacji nowych pokoleń i służby najbardziej potrzebującym”, aby, jak zaznaczył, „pragnienie pełnej komunii między obu Kościołami mogło się w pełni zrealizować”.

Reklama
Reklama

ag/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę