Nasze projekty

Dziś rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych

W Madrycie w Hiszpanii rozpoczyna się dziś 41. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane co roku przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Oprócz Hiszpanów drugą największą grupę pielgrzymów stanowią Polacy.

fot. Damir Jelic / Wikimedia commons

Swoje przesłanie do uczestników spotkania wystosowali przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich m.in. Patriarcha Ekumeniczny, Bartłomiej I; anglikański prymas Anglii, abp John Sentamu, Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse-Tveit, Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej, pastor Martin Junge oraz Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Nie zabrakło też głosu papieża Franciszka, który przekazał młodym watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.

W spotkaniu weźmie udział ok. 15 tys. osób z całej Europy. Przez najbliższe dni młodzież będzie się spotykać przed południem na modlitwie w 170 parafiach, natomiast wieczorem w jednej z hal targowych Ifema w pobliżu lotniska. Organizatorzy przygotowali szereg warsztatów m.in. nauka i wiara, katolicka nauka społeczna, muzyka. Przewidziane jest czuwanie w intencji pokoju oraz święto narodów.

Nasza pielgrzymka zaufania pragnie być po prostu znakiem nadziei, że cywilizacja otwartości jest możliwa. Żadne społeczeństwo przecież nie może żyć bez zaufania – powiedział przeor Wspólnoty z Taizé w przeddzień rozpoczynającego Spotkania. Tegoroczne hasło tego wydarzenia brzmi: „Nie zapominajmy o gościnności”.
Tłumacząc wybór takiego hasła spotkania Alois zaznaczył, że gościnność, otwartość na drugiego to główny temat Ewangelii. Bóg przyjmuje nas zawsze, bez żadnych warunków wstępnych. Puka do naszych drzwi, nie narzuca się, ale prosi o przyjęcie. Obdarza nas zaufaniem i pragnie, abyśmy i my umieli nim obdarzać innych.

Reklama

A oto tekst papieskiego przesłania do uczestników ESM w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy młodzi,

Licznie przybyli z całej Europy, a także z innych kontynentów, aby przeżywać w Madrycie 41. spotkanie zorganizowane i animowane przez Wspólnotę z Taizé, jesteście zaproszeni, by „nie zapomnieć o gościnności”. To jest temat, który poprowadzi wasze refleksje, oświeci waszą modlitwę i który będziecie podejmowali podczas międzynarodowych spotkań w Taizé, w Bejrucie i Kapsztadzie. W tej perspektywie papież Franciszek chce was zapewnić o swojej wielkiej bliskości duchowej. I idąc za ostatnim zgromadzeniem Synodu Biskupów w Rzymie na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, pragnie ponownie powiedzieć, że wraz z całym Kościołem pokłada w was ufność. Ojciec Święty dziękuje wam również za to, że zdecydowaliście się uczestniczyć w tym zgromadzeniu, aby otworzyć drzwi waszego serca dla Pana i dla Jego Słowa, aby uczynić widzialną i rozwijać kulturę spotkania, akceptując siebie nawzajem w poszanowaniu waszych różnic.

Reklama

Papież zachęca was, abyście „Nigdy nie tracili smaku radowania się ze spotkania, z przyjaźni, smaku wspólnego marzenia, pielgrzymowania z innymi. Prawdziwi chrześcijanie nie boją się otwierać na innych, dzielić się przestrzeniami życiowymi, przekształcając je w przestrzenie braterstwa” (Orędzie na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży, 25 marca 2018 r.). W ten sposób zaprasza was, abyście w waszym życiu uczynili miejsce dla Pana i abyście odkryli, że dzięki przyjaźni z Jezusem można żyć szczodrą gościnnością, nauczyć się ubogacania różnicami innych i rozwijania waszych talentów, aby stać się budowniczymi mostów między Kościołami, religiami i narodami.

Papież prosi również Ducha Świętego, aby pomógł wam, młodym protestantom, katolikom i prawosławnym we wzrastaniu w zaufaniu Bogu, który was akceptuje i kocha takimi, jakimi jesteście, wzywając was do akceptacji różnicy jako drogi komunii.

Niech przykład Maryi, której „miłość jest pełna śmiałości i daru z siebie”, pobudza was do konkretnego przeżywania tej „miłości, która nas pobudza do miłowania Boga ponad wszystko i ponad samych siebie, aby kochać ludzi, z którymi dzielimy nasze codzienne życie” (tamże). Z sercem pełnym nadziei Ojciec Święty zachęca was, abyście z łaską Bożą do akceptacji i wspierania waszych starszych braci i sióstr w wierze, do korzystania z waszych talentów, waszej energii i waszych sił, by udoskonalić świat oraz sprawić, aby każda osoba mogła znaleźć swoje miejsce w wielkiej rodzinie ludzkiej. Liczy nas was i na wasz entuzjazm, aby podjąć wyzwanie gościnności, szczególnie stając się bliskimi wobec tej zranionej ludzkości oraz tych, którzy są pomijani, odrzuceni lub wykluczeni, maluczkich i ubogich!

Reklama

Powierzając was Panu, abyście mogli Go przyjąć podążając za przykładem Maryi Dziewicy, i pozwolić Jemu, by napełnił was swoją radością, Ojciec Święty udziela wam z całego serca błogosławieństwa, waszej młodzieży, uczestniczącej w tym spotkaniu, braciom z Taizé, a także tym wszystkim, którzy w Madrycie otwierają swoje drzwi i was przyjmują.

Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Jego Świątobliwości

Na spotkanie w Madrycie swoje przesłania wystosowali także m.in. Patriarcha Ekumeniczny, Bartłomiej I; anglikański prymas Anglii, abp John Sentamu, Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse-Tveit, Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej, pastor Martin Junge oraz Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.


ad, KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę