Nasze projekty

Diego Maradona: „Pierwszym fanem Franciszka jestem ja”

Mamy bardzo dobrego, powiedziałbym fantastycznego papieża – oświadczył słynny przed laty piłkarz, później trener reprezentacji Argentyny Diego Maradona. 23 kwietnia spotkał się on z Ojcem Świętym w Domu św. Marty i – jak oznajmił później dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi – podziękował papieżowi „za całą miłość, jaką mi okazuje”

Sławny sportowiec przebywa obecnie w Rzymie wraz z José Maríą del Corralem – pomysłodawcą projektu „Scholas Occurrentes” (czyli Szkoły wychodzące naprzeciw), aby wspierać kolejne działania w ramach tej inicjatywy. Obaj zapowiedzieli m.in., że w październiku br. odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w stolicy Włoch II Spotkanie dla Pokoju z udziałem piłkarzy z różnych krajów w celu popularyzacji idei pomagania młodym ludziom w wychodzeniu z biedy, marginesu i odrzucenia. Pierwszy taki mecz rozegrały w tym samym miejscu 1 września 2014 reprezentacje „Scholas Occurrentes” i włoskiej fundacji PUPI – wygrali ci drudzy w stosunku 6:3. W obu drużynach występowali dawni i obecni czołowi piłkarze świata.

„Mamy papieża bardzo dobrego, rzekłbym fantastycznego” – stwierdził Maradona, dodając, że miał już wiele okazji rozmawiania z nim o różnych sprawach, w tym o „Scholas Occurrentes” i o głodzie wśród dzieci. A wszystko to po to, „abyśmy my, zawodnicy się połączyli i zrobili kiedyś razem coś dla tych chłopców, którzy w wielu częściach świata nie mają co jeść” – podkreślił były piłkarz. Zapewnił przy tym, że jest „pierwszym fanem Franciszka”.

Wraz z del Corralem przedstawił szereg najnowszych projektów „Scholas Occurrentes” – światowej sieci oświatowej, wspieranej mocno przez samego papieża, aktywnej szczególnie wśród młodzieży z peryferii wielkich miast, zwłaszcza tej trudnej. Przedmiotem działań tej inicjatywy są „technologia, sztuka i włączenie [ludzi]”.

Reklama

Obaj rozmówcy zaznaczyli, że Kościoły lokalne bardzo czekają na konkretne projekty w ramach „Scholas…”. Na przykład Katalonia w Hiszpanii zamierza zmienić nieco niektóre punkty obowiązującego na jej terenie ustawodawstwa, aby mogła tam swobodnie działać ta inicjatywa, w Paragwaju zaś rozważa się możliwość połączenia niektórych szkół publicznych z prywatnymi, aby poprawić tamtejszy system oświatowy.

W tym kontekście oznajmiono, że nadal będzie postępować realizacja porozumienia globalnego, które kilka godzin wcześniej podpisał Ojciec Święty. Według del Corrala „w ciągu tych 48 godzin już 5 krajów odpowiedziało pozytywnie” na ten dokument. Wskazano też, że wiele czołowych środków przekazu zobowiązało się informować o działalności „Scholas Occurrentes” w różnych dziedzinach.

Przyjmując swych gości Ojciec Święty wskazał, że „dziś [niejeden] chłopiec postrzega jako coś normalnego umieranie z głodu, chorowanie, kradzież, zabijanie, życie w gangach i proponowanie niektórym grupom społecznym udział w handlu narkotykami”. „Jest to droga wiodąca do samobójstwa moralnego i egzystencjalnego” – ostrzegł papież i dodał: „Nie chcę, aby ludzkość popełniała samobójstwo. A wielu młodych pada ofiarami tej przemocy i biedy”.

Reklama

Wspomniał następnie o znanych mu kontrpropozycjach w Ameryce Łacińskiej i trochę w Afryce, „jeśli jest się w stanie działać”. „Propozycja ta otwiera horyzonty, jest twórcza, np. wychowanie w trzech zespolonych językach: umysłu, serca i rąk, to znaczy uzgodnionej pracy” – powiedział Franciszek.

Del Corral ze swej strony zwrócił uwagę, że gdy przedstawiano „Scholas Occurrentes” sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Moonowi, on przekazał to do UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom), który z kolei przysłał specjalistów, aby dokumentowali całe przedsięwzięcie. Następnym etapem prac będzie wybranie 15 projektów, wspieranych przez wspomnianych specjalistów, do których dołączyły również światowy koncern informatyczny IBM i Google.

Według del Corrala zainteresowanie tą inicjatywą występuje też w Europie i np. we Włoszech poproszono inicjatorów o przyspieszenie prac w zakresie wykorzystania piłki nożnej jako środka edukacyjnego. Mówca przypomniał ponadto, że w Paragwaju istnieje już program pilotażowy w 60 szkołach.

Reklama

kg (KAI/ilsismografo) / Rzym

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę