Nasze projekty

Czy polscy księża obronią mistrzowski tytuł w halowej piłce nożnej?

W austriackim St. Pölten odbywają się w dniach 23-27 lutego IX Mistrzostwa Europy w Halowej Piłce Nożnej Księży. Bierze w nich udział 220 duchownych z 16 krajów naszego kontynentu, m.in. z Albanii i Kazachstanu, gdzie katolicy stanowią mniejszość. Faworytem rozgrywek jest obrońca tytułu - reprezentacja Polski, w której składzie znaleźli się w tym roku najmłodsi zawodnicy mistrzostw.

W meczach halowych gra po pięciu zawodników w polu oraz bramkarz, a mecz trwa pół godziny. W bramce drużyny węgierskiej stanie biskup diecezji Szeged-Csanad, 59-letni Laszlo Kiss-Rigo.

 

Kapitanem drużyny gospodarzy jest ks. Hans Wurzer, proboszcz w Ybbs nad Dunajem. W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress powiedział, że oczekuje czystej gry, licznej publiczności, a także tego, „aby Kościół zaprezentował się jako radosny, różnorodny i otwarty“.

Reklama

 

Szanse reprezentacji Austrii jej kapitan ocenia na „środek“ pośród 16 reprezentacji narodowych. Jego zdaniem „faworytem jest i tym razem obrońca tytułu – Polska“, która – jak podkreślił – ma szerokie możliwości korzystania z młodego narybku. W ocenie ks. Wurzera polscy księża-piłkarze prowadzeni są już niemal profesjonalnie przez wyspecjalizowanych trenerów i osiągnęli poziom zespołu ligowego. Największymi konkurentami mogą być zespoły księży z Bośni, Portugalii oraz Chorwacji.

 

Reklama

Z inicjatywą organizacji piłkarskich mistrzostw Europy księży wyszli duchowni Austrii. Oni też zorganizowali pierwszy turniej w 2004 roku w Eisenstadt. „Chodzi nam głównie o spotkanie z kolegami ze wszystkich krajów europejskich oraz z innych tradycji kościelnych" – podkreślił ks. Wurzer. Obok zmagań sportowych planowane są pielgrzymki księży do znanego w regionie sanktuarium, a także codzienna liturgia z biskupami.

 

Fakt, że Mistrzostwa Europy w Halowej Piłce Nożnej Księży rozegrane zostaną w Austrii, gdzie zapoczątkowano te rozgrywki, cieszy szczególnie arcybiskupa Salzburga, Franza Lacknera. "Takie walory sportu – zwłaszcza zespołowego – jak poczucie wspólnoty, poświęcenie, samodyscyplina, są istotne również dla naszej wspólnoty wiary" – podkreślił abp Lackner, który na co dzień uprawia lekkoatletykę, zwłaszcza biegi na długich dystansach.

Reklama

Obok rozgrywek organizatorzy przygotowali też program "duchowy": będą to codzienne Msze święte z biskupami oraz pielgrzymki do sanktuariów Dolnej Austrii.
 


ts (KAI/KAP) / St. Pölten

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę