Nasze projekty

Ciało Carla Acutisa zostanie wystawione w sanktuarium w Asyżu

Ciało 15-letniego geniusza komputerowego Carla Acutisa, którego beatyfikację zaplanowano na 10 października, zostanie wystawione na siedemnaście dni w Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu. Miejsce, w którym pochowano przyszłego błogosławionego to również narodowe sanktuarium młodzieży włoskiej.

To pierwsze oficjalne wystawienie relikwii sługi Bożego Carla Acutisa. W ubiegłym roku, podczas zmiany miejsca pochówku z Mediolanu na Asyż, gdzie nastolatek pragnął być pochowany otwarto jego trumnę. Wówczas promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym poinformował, że ciało 15-latka znajduje się w stanie nienaruszonym.

– Zależało nam na tym, by w tym szczególnym momencie mogła uczestniczyć jak największa grupa młodzieży, nie tylko z Włoch, ale z całego świata, dlatego właśnie rozciągnęliśmy uroczystości beatyfikacyjne na 17 dni. Wierzymy, że posłuży to rozpaleniu dynamizmu ewangelizacyjnego wśród młodych – podkreśla bp Domenico Sorrentino.

Wskazuje również, że wspólnym punktem wszystkich uroczystości będzie Eucharystia. Na ten czas Asyż zostanie miastem eucharystycznym dzięki odbywającym się w wielu kościołach adoracjom Najświętszego Sakramentu.

Reklama
Reklama

Młodym zostaną zaprezentowane dwie wystawy o Eucharystii, które przygotował jeszcze przyszły błogosławiony, a o nim samym opowiedzą jego mama oraz najbliżsi przyjaciele. Duszpasterstwo młodzieży przygotuje też specjalny wieczór pt. „Błogosławiony, czyli w szkole szczęścia Carla Acutisa, w którym będzie można uczestniczyć on-line. Zaplanowano również spotkania na temat cierpienia w chorobie, które może stać się prawdziwym światłem oraz o związkach geniusza internetu ze św. Franciszkiem.

Wystawienie ciała Carla Acutisa, geniusza internetu zakończy się 17 października Eucharystią, po której grób nastolatka zostanie ponownie zamknięty. Dwa dni po beatyfikacji, którą zaplanowano na 10 października, odbędą się również uroczyste obchody jego wspomnienia liturgicznego.

Carlo Acutis urodził się w 1991 r. Żył jak wszyscy nastolatkowie, choć wyjątkową czcią otaczał Eucharystię, uczestnicząc w niej codziennie. Fascynował się najnowszymi technologiami, zwłaszcza Internetem i programowaniem. W wieku 14 lat zbudował swoją pierwszą stronę internetową. Lubił również montować filmy. Jego mama podkreśla jednak, że zdawał sobie sprawę z zagrożeń spowodowanych zbyt długim czasem przesiadywania przed komputerem. Sam narzucał sobie dzienne limity siedzenia przed ekranem. Gdy miał 15 lat zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę. Zmarł w ciągu kilku miesięcy od diagnozy – 12 października 2006 r. W lipcu 2018 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Carlo Acutisa.

Reklama
Reklama

ad, kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę