Nasze projekty

Chrystus z Rio de Janeiro oświetlony libańską flagą

Brazylijczycy odpowiadając na tragedię, do której doszło w Bejrucie, oświetlili figurę Chrystusa w Rio de Janeiro kolorami flagi Libanu.

W eksplozji, jaka miała miejsce 4 sierpnia w Bejrucie, zginęło co najmniej 160 osób, zaś ponad 5 tys. osób jest rannych. Liczby te mogą być znacznie wyższe, ponieważ wiele osób nie zostało jeszcze odnalezionych. Dodatkowo ok. 300 tys. mieszkańców miasta pozostaje bez dachu nad głową.

Oświetlenie figury Chrystusa przygotowano w miniony czwartek, 6 sierpnia. Była to inicjatywa libańskiego konsula generalnego w Rio de Janeiro, Alejandra Bitara, Związku Libańczyków w Rio de Janeiro oraz Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Brazylii. Alejandro Bitar wyjaśnił, że ta iluminacja jest symbolicznym aktem solidarności z narodem libańskim, który „pomimo swojej tragicznej historii, zawsze był silny i umiał odrodzić się i nie ugiąć pod ciężarem nieszczęść i cierpienia”. Prezydent kraju, Jair Bolsonaro, publicznie zapewnił, że Brazylia wyśle również „konkretną pomoc do Libanu”.

Szacuje się, że w Brazylii mieszka około 8 milionów osób pochodzenia libańskiego. Był to kraj masowej emigracji, która została zapoczątkowana już za czasów panowania Imperium Otomańskiego. W okresie tym oraz przez prawie cały wiek XX, Libańczycy masowo emigrowali nie tylko do Brazylii, ale i do wielu innych krajów Ameryki Łacińskiej. Bardzo ciekawym przykładem jest Peru. W tym kraju mieszka 10 tys. osób pochodzenia libańskiego, ale 90 proc. z nich stanowią chrześcijanie. W Argentynie żyje ok. 100 tys. osób o libańskich korzeniach, w Wenezueli około 126 tys. z czego 30 proc. to chrześcijanie maronici, którzy włączyli się w życie parafii katolickich w miejscach swojego nowego zamieszkania. Szacuje się, że w Kolumbii mieszka ponad 700 tys. Libańczyków oraz ich potomków, jak np. Shakira, światowej sławy piosenkarka. Obecnie mieszka w Hiszpanii, ale urodziła się w kolumbijskim mieście Barranquilla, a jej rodzice są potomkami libańskich emigrantów chrześcijan.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę