Biskupi w Portugalii proszą, by nie zamykać cmentarzy 2 listopada

Jak sugeruje portugalski Episkopat, "należy utrzymać zdrową równowagę między „nakazami Ministerstwa Ochrony Zdrowia Publicznego a poszanowaniem praw obywatelskich". Prosząc o niezamykanie cmentarzy w Dzień Zaduszny, podkreślają, że "przy zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek możemy bezpiecznie uczestniczyć w tym dniu tak bardzo ważnym dla katolików".

Z racji zbliżającej się się Uroczystości Wszystkich Świętych oraz następującego po niej Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych biskupi portugalscy poprosili władze państwowe o niezamykanie cmentarzy, szczególnie 2 listopada. W przygotowanej z tej racji w nocie zatytułowanej „Ożywienie płomienia nadziei” piszą: „Nie chorujemy tylko na Covid-19. Niemożność wyrażenia w sposób konkretny tęsknoty i przywiązania do bliskich zmarłych może spowodować poważniejsze cierpienie i chorobę”.

Episkopat zdaje sobie sprawę, że zarządzanie wieloma państwowymi cmentarzami „nie zależy od Kościoła”, ale biskupi wierzą w zdolność „władz i organów” do „głębszego interpretowania potrzeb dobra wspólnego”. Należy teraz szukać równowagi między potrzebą zachowania zdrowia publicznego a poszanowaniem praw obywatelskich w tym trudnym kontekście walki z pandemią Covid-19 – wskazują biskupi.

Od marca br. Portugalia doświadcza poważnych restrykcji sanitarnych z racji epidemii. Jak czytamy w nocie episkopatu, w czasie największego lockdownu „wiele rodzin nie mogło nawet należycie towarzyszyć swoim bliskim w pogrzebie”, a to „boli duszę”. Biskupi zwracają uwagę, że całkowicie zamknięcie cmentarzy, a co za tym idzie „niemożność wyrażenia w sposób konkretny tęsknoty i przywiązania do bliskich zmarłych może spowodować poważniejsze cierpienie i chorobę”.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Maseczki na cmentarzach. Gdzie będą obowiązkowe?

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę