Nasze projekty

Białoruski więzień polityczny napisał list do Franciszka. „Chciałbym wierzyć, że Bóg nas nie opuścił”

Bloger i współpracownik Radia Swaboda Ihar Łosik wysłał z aresztu śledczego w Homlu list do papieża. Poprosił Franciszka, by „zaapelował o powstrzymanie tych strasznych ludzi, którym obojętne są już losy innych, setki rozbitych z rozpaczy rodzin”.

Fot. Aleteia Image Department/Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

W swoim liście Ihar Łosik pisze, że setki i tysiące Białorusinów, którzy spotkali się z bezprawiem i niesprawiedliwością, wpadło w rozpacz i nie widzi wyjścia z sytuacji.

„Nie proszę o wstawiennictwo za mną przed kimkolwiek, ale proszę o wstawienie się za dobrem, za prawdą, za sprawiedliwością. Za setkami i tysiącami Białorusinów, którzy utracili nadzieję w takim położeniu, w jakim jestem ja, a wielu w jeszcze gorszym. Możliwe, że jestem bardzo naiwny i ten list nie dojdzie, ale piszę go całkowicie szczerze, ze szczerego serca i wierzę, że nie piszę go na darmo. I bardzo chciałbym wierzyć, że Bóg nas nie opuścił. Że ta bezsensowna brutalność skończy się, że nikt więcej już nie umrze i wszyscy wrócą do swoich rodzin” – napisał więzień polityczny.

Oskarżony o przygotowania do masowych zamieszek

Ihar Łosik był administratorem krytycznego wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki kanału w Telegramie “Biełaruś gołownogo mozga”. Został zatrzymany 25 czerwca 2020 roku, jeszcze przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi i protestami. Oskarżono go o “organizację działań poważnie naruszających porządek społeczny” (art. 342.1 KK) i “przygotowania do masowych zamieszek” (293.2 KK).

Reklama
Reklama

Bloger jest obecnie sądzony wraz z Siarhiejem Cichanouskim, liderem „starej opozycji” Mikałajem Statkiewiczem, Uładzimirem Cyhanowiczem, Arciomem Sakawym i Dzmitrem Papowym. Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami w budynku aresztu śledczego w Homlu i nawet krewni więźniów politycznych nie są wpuszczani na salę.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę