Białoruś: Skazany ksiądz wyszedł na wolność

Jak podaje portal belsat.eu, ks. Wiaczasłau Barok, proboszcz kościoła w Rossonach na Witebszczyźnie, został zwolniony z aresztu. Duchowny od 10 dni przebywał w areszcie. Został skazany z artykułu kodeksu wykroczeń, dotyczącego „propagandy lub publicznej demonstracji oraz rozpowszechniania symboli i atrybutów nazistowskich”.

Cathopic

Ksiądz Wiaczasłau zamieścił w serwisach społecznościowych plakat znanego białoruskiego grafika Uładzimira Ceslera „Stop Łukaszyzm”. Jednym z elementów plakatu była swastyka wpleciona w obecne symbole państwowe Białorusi.

Milicja i sąd uznały ten gest za rozpowszechnianie symboli i atrybutów nazistowskich i ks. Baroka skazany został na areszt. Odbywał wyrok w areszcie w Witebsku.

W obronie skazanego duchownego stanął sam autor plakatu. Zapewniał, że sam jest Żydem i nigdy nie miał zamiaru propagować faszyzmu, a wręcz przeciwnie – jego plakat miał charakter antyfaszystowski.

Reklama
Reklama

W niedzielę po południu milicjanci wywieźli księdza z aresztu na dworzec kolejowy i dopiero tam wypuścili.

W minionym tygodniu w w Witebsku zostali zatrzymani jezuita ks. Wiktor Żuk, proboszcz miejscowej parafii św. Władysława oraz ks. Alyaksej Varanko, wikariusz parafii greckokatolickiej Zmartwychwstania Chrystusa. Nazajutrz po zatrzymaniu kapłani zostali wypuszczeni z więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dwóch księży zostało zatrzymanych na Białorusi

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę