Nasze projekty

Amerykański łazik wylądował na Marsie. Są pierwsze zdjęcia

Wystrzelony w lipcu ubiegłego roku amerykański łazik Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. NASA opublikowało pierwsze zdjęcia z Czerwonej Planety.

Lądowanie Perseverance na Marsie rozpoczęło się o godz. 21:38. Na początku nastąpiło odłączenie kapsuły lądowania z łazikiem od modułu przelotowego, który służył do podróży z Ziemi na orbitę wokół Marsa. Kilka minut później zaczęło się wejście w atmosferę Czerwonej Planety.


Jaki jest cel?

Celem naukowym misji Perseverance jest m.in. poszukiwanie śladów życia organicznego. Łazik wykona pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, temperatury, prędkości i kierunku wiatru. Zebrane próbki wrócą na Ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji.

Amerykański łazik m rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Z jego pokładu będzie startował specjalny dron, który w czasie misji ma wykonać kilka lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki.

Reklama
Reklama

Kolejną nowością w marsjańskich misjach są mikrofony, którymi będzie dysponować Perseverance.


Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się m.in. spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć.

Koszt całego projektu Mars 2020 wyniósł 2,4 miliarda dolarów. NASA szacuje, że kolejne 300 milionów dolarów wyda na dalsze prowadzenie misji, która według założeń potrwa jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).

ZOBACZ TEŻ: Ks. Piotr Studnicki: Pokrzywdzonych mamy często na wyciągnięcie ręki

kh/PAP/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite