Nasze projekty

„Amerykańska Częstochowa”. Miejsce kultu Matki Bożej od 65 lat

Kult Matki Bożej Częstochowskiej w Ameryce zapoczątkował o. Michał Zembrzuski, przywożąc do Stanów Zjednoczonych kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Od 65 lat do Doylestown przybywają pielgrzymki, które gromadzą i jednoczą rzesze wiernych różnych narodowości.

Kult Matki Bożej Częstochowskiej w Ameryce zapoczątkował o. Michał Zembrzuski, paulin, który w 1951 roku przybył do Stanów Zjednoczonych przywożąc ze sobą kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, pobłogosławioną przez papieża św. Jana XXIII. Miał on nadzieję na erygowanie amerykańskiego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na wzór Jasnej Góry w Polsce. Tak też się stało. Otrzymał on zgodę Stolicy Apostolskiej i kard. O’Hare z Filadelfii na założenie klasztoru i sanktuarium na ziemi, którą wcześniej zakupił w Doylestown, w stanie Pensylwania.

26 czerwca 1955 roku została otwarta tymczasowa Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Urządzono ją w dawnej po farmerskiej stodole, która do dziś służy celom kultu. Kaplica wyglądała bardzo ubogo i prymitywnie. Jak miał powiedzieć ks. kardynał O’Hara do o. Michała Zembrzuskiego: „Wszystkie wielkie rzeczy powstają z małych. Nasze zbawienie poczęło się w stajni Betlejemu.”

Poświęcenie tej kaplicy otworzyło nowe centrum kultu maryjnego, do którego zaczynały przybywać pierwsze pielgrzymki i grupy zorganizowane. Pierwsza zarejestrowana w dokumentach pielgrzymka przybyła z parafii św. Wawrzyńca, z Filadelfii, 26 czerwca 1955 r. z okazji uroczystości poświęcenia kaplicy.

Reklama
Reklama

Ze względu na wzrost ruchu pielgrzymkowego i rozwój duszpasterski sanktuarium, maleńka kaplica Matki Bożej zaczynała być niewystarczająca. W 1960 dzięki wsparciu finansowemu wiernych, o. Michałowi udało się dokupić więcej terenu, na którym miała powstać nowa, większa świątynia jako wotum wdzięczności za tysiąc lat wiary narodu polskiego.

Reklama

W niedzielę 16 października 1966, abp John Król uroczyście konsekrował nową świątynię na cześć Matki Boskiej Częstochowskiej. W ceremonii udział bierze Prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon Baines Johnson wraz z rodziną oraz rzesza pielgrzymów, przedstawiciele Kościoła katolickiego i administracji państwowej.

Miejsce to dwukrotnie odwiedził także papież Jan Paweł II. Pierwszy raz w 1969 roku Karol Wojtyła, jeszcze jako Arcybiskup krakowski, drugi wraz z delegacją polskich biskupów przybywa na 41. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Filadelfii zatrzymując się w klasztorze Ojców Paulinów w Doylestown. To właśnie Jan Paweł II już jako papież pobłogosławił i podpisał kopię Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która znajduje się obecnie w kaplicy Jej poświęconej (tzw. dolnym kościele), w Amerykańskiej Częstochowie.

W 2001 roku na terenie sanktuarium powstały nowe budynki mające usprawnić działalność duszpasterską: Dom Pielgrzyma „Ave Maria” i Visitor’s Center z Kafeterią. W budynku Sanktuarium, dolny kościół zostaje przerobiony na wierną kopię Kaplicy Jasnogórskiej w Częstochowie, natomiast w górnym kościele konsekrowany został nowy ołtarz główny.

W 2019 roku w Sanktuarium przeżywano Koronację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Abp. Tomasz Wenski z Miami, przy licznej asyście duchowieństwa i wobec tłumu pielgrzymów różnych narodowości, nałożył wówczas na skronie Jezusa i Maryi Korony pobłogosławione wcześniej w Rzymie przez Ojca Świętego Franciszka.

Obecnie coroczne pielgrzymki gromadzą i jednoczą rzesze wiernych różnych narodowości przybywających z nadzieją do Domu Matki. W sanktuarium odbywają się Msze święte oraz modlitwy i nabożeństwa, poświęcone w szczególności Matce Bożej. 

czestochowa.us, zś/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite