Nasze projekty

75. rocznica zrzucenia bomby na Hiroszimę. Japonia modli się o pokój

Co roku od 6 do 15 sierpnia w Japonii trwają modlitwy o pokój. Daty tej inicjatywy nie są przypadkowe. 6 sierpnia w 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki zrzucono bombę atomową, a 15 sierpnia to dzień kapitulacji Japonii.

Kościół w Japonii rokrocznie prowadzi 10-dniowe „Modlitwy o pokój”. Jest to owoc „Apelu pokoju” wypowiedzianego 39 lat temu w Hiroszimie przez Jana Pawła II. Papież powiedział wtedy, że „wspominać wydarzenia z przeszłości to brać odpowiedzialność za przyszłość”. Podkreślił wtedy, że wojna jest dziełem człowieka i oznacza śmierć. Jego słowa wygrawerowano w wejściu do muzeum pokoju w Hiroszimie.

Konferencja Biskupów Japonii ustanowiła „Modlitwy o pokój” uznając, że pragnieniu pokoju musi towarzyszyć konkretne działanie, czyli modlitwa o pokój, refleksje i rozmowy o tym, czym jest pokój. W tym roku ze względu na epidemię odwołano większość odbywających się normalnie imprez.

„Modlitwę o pokój” wierni odmawiają w czasie Mszy. Proszą w niej Boga o pomoc w utworzeniu społeczeństwa wolnego od dyskryminacji, szanującego życie i prawa człowieka, o możliwość prowadzenia dialogu, zrozumienie i współpracę między krajami i narodami, o przezwyciężenie obojętności i o umiejętność rozwiązania problemów różnic majątkowych i biedy na świecie. Modlitwa zawiera też deklarację poszanowania dla środowiska naturalnego i starania się, by świat był wolny od broni.

Reklama

W specjalnym oświadczeniu Konferencja Biskupów Japonii nawołuje do poszanowania każdego życia i zaniechania zbrojeń. Kościół japoński wspólne z Kościołem w USA zorganizował internetowe obchody rocznicy ataku atomowego. Przewodniczący Konferencji biskupów japońskich, abp Joseph Mitsuaki Takami podkreślił, że Kościół w Japonii popiera ratyfikację przez Japonię „Traktatu o zakazie użycia broni jądrowej”. Arcybiskup przypomniał słowa papieża Jana Pawła II i słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Hiroszimie i Nagasaki. W zeszłym roku Franciszek powiedział, że niemoralne jest posiadanie i użycie broni jądrowej. Abp Takami przypomniał też, że w odpowiedzi na te słowa papieża w Japonii powstała Fundacja Świata Wolnego od Broni Jądrowej. Została ona powołana z inicjatywy biskupa Hiroszimy, Alexisa Mitsuru Shirahamy. Fundacja ma na celu wspieranie działań zmierzających do ratyfikacji Traktatu o zakazie użycia broni jądrowej.

os, KAI/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę