Nasze projekty

600-letni rękopis chrześcijański uratowany przed islamistami. Ma wrócić do Iraku

Manuskrypt chrześcijański z północnego Iraku został odrestaurowany we Włoszech i ma być zwrócony wiernym w Karakoszu. Franciszek obejrzał tę zabytkową księgę w Bibliotece Watykańskiej, jak poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Na krótko przed najazdem islamistów w 2014 na Równinę Niniwy i zniszczeniem przez nich miejsc kultu chrześcijańskiego księża zamurowali ten liczący 600 lat rękopis i inne dzieła. Później syryjskokatolicki arcybiskup Mosulu Youhanna Boutros Moshe zdołał wywieźć je do Włoch.

Rękopis spisany na pergaminie ma 116 stron i zawiera modlitwy i teksty liturgiczne na okres wielkanocny. Powstał w języku aramejskim i syryjskim, jest zdobiony kolorowymi miniaturami.

Opracowaniem i konserwacją dzieła, które znajdowało się w opłakanym stanie, zajęli się specjaliści państwowego włoskiego Instytutu Konserwacji Archiwaliów i Ksiąg. Wspólnie z innymi ekspertami pracowali 10 miesięcy.

Reklama
Reklama

Szczegóły zwrotu manuskryptu wspólnocie chrześcijańskiej w Karakoszu nie są jeszcze znane. Papież ma odwiedzić to miasto w czasie pielgrzymki do Iraku w dniach 5-8 marca.

ZOBACZ: Papież: nie chciałbym drugi raz zawieść Irakijczyków

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite