Nasze projekty

60. rocznica lotu pierwszego człowieka w kosmos. Gagarin był wierzący

Jurij Gagarin to pierwszy człowiek, który okrążył Ziemię w przestrzeni kosmicznej. 12 kwietnia przypada 60 rocznica tego historycznego lotu. Jak wspominają przyjaciele kosmonauty, Gagarin był człowiekiem wierzącym.

Przypisywanego mu stwierdzenia: „Patrzyłem i patrzyłem, ale nigdzie Boga nie widziałem”, które miał wygłosić po powrocie na Ziemię, nigdy nie wypowiedział – podkreślił przed kilku laty były kosmonauta Waletin Pietrow, przyjaciel Gagarina. Ujawnił, że Gagarin był człowiekiem wierzącym, ochrzczonym w Kościele prawosławnym.

Potwierdza to inna legenda radzieckiej kosmonautyki Aleksiej Leonow, który także przyjaźnił się z Gagarinem. Córka Gagarina, Jelena została ochrzczona, a rodzina zawsze świętowała Boże Narodzenie i Wielkanoc. W ich domu znajdowały się liczne ikony.

Lot Gagarina trwał 108 minut

Przed 60 laty Gagarin, jako pierwszy człowiek w historii, wyruszył statkiem kosmicznym Wostok w lot po orbicie Ziemi. Przeleciał nad Pacyfikiem, Południową Ameryką, Atlantykiem i Afryką, a statek poruszał się z prędkością ponad 27 tys. kilometrów na godzinę. Lot Gagarina potrwał 108 minut, a pierwsze słowa jakie wypowiedział na orbicie okołoziemskiej brzmiały: „Ach, jak pięknie”.

Reklama
Reklama

Gagarin zginął w katastrofie samolotu treningowego 27 marca 1968 roku.

kh/KAI/Stacja7

Przeczytaj również

  Reklama
  Reklama

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite