Nasze projekty

Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju. To największy kościół świata!

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, największy kościół na świecie znajduje się w... Afryce!

Reklama

Każdy, kto pierwszy raz spogląda na fotografie Bazyliki Matki Bożej Królowej Pokoju, która znajduje się w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej – Jamusukro, w pierwszej chwili przeciera oczy ze zdumienia zastanawiając się, skąd zna tę monumentalną budowlę. Nic dziwnego – projekt świątyni wzorowany był na rzymskiej Bazylice św. Piotra z jej charakterystyczną kopułą. Afrykańska budowla jest jednak znacznie większa od swojego pierwowzoru – ma 158 metrów wysokości i – według Księgi Rekordów Guinessa – jest największym kościołem świata. Jej wnętrze pomieści 18 tysięcy osób, kolejne 30 tysięcy zmieści się na dziedzińcu, a w przestrzeni wokół bazyliki może jednocześnie znaleźć się 150 tysięcy wiernych.

CZYTAJ: Matka Boża ucząca… akceptacji rzeczywistości. Niezwykła treść objawień w Laus

Budowa trwała tylko… 4 lata!

Co ciekawe, budowa gigantycznej świątyni trwała zaledwie cztery lata. Rozpoczęła się w 1985 roku na wniosek ówczesnego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, który dwa lata wcześniej wybrał Jamusukro na konstytucyjną stolicę kraju. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II, podczas swojej drugiej podróży apostolskiej na Wybrzeże Kości Słoniowej. W 1989 roku kościół był gotowy. Jego wnętrza wyłożone są marmurami, kopuła jest pozłacana, w oknach znajdują się bogato zdobione witraże, a w samej świątyni i jej otoczeniu stoi ponad 300 kolumn.

Reklama

Przepych, który pociągnął za sobą ogromne koszty, spowodował liczne protesty przeciwników powstania tak wielkiego kościoła – Wybrzeże Kości Słoniowej to niewielki, ubogi kraj, stolicę zamieszkuje ok 300 tysięcy ludzi, wśród nich katolicy stanowią zaledwie kilkanaście procent. Mimo oporów mieszkańców, budowę udało się dokończyć.

We wrześniu 1990 roku papież Jan Paweł II udał się w swoją siódmą już podróż na Czarny Ląd. Tym razem odwiedził Tanzanię, Burundi i Ruandę, a jego ostatnim przystankiem było Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie 10 września konsekrował świątynię Matki Bożej Królowej Pokoju. Ojciec Święty pragnął, by sanktuarium to przyczyniło się do szerzenia sprawiedliwości i pokoju „na kontynencie tak doświadczonym przez podziały i trwogi, ale jednocześnie obdarzonym ogromną nadzieją”. Papież wybrał też tę bazylikę na miejsce oficjalnych obchodów III Światowego Dnia Chorych 11 lutego 1995 roku i II Międzynarodowego Spotkania kapłanów w lipcu 1997 roku.

ZOBACZ: Sacroklimaty. Matka Boża przedziwnie nazwana

Reklama

Świątynią opiekują się… polscy pallotyni

Od 1991 roku świątynią opiekują się polscy pallotyni, ale to niejedyny związek monumentalnej świątyni z Polską. 22 maja 2016 roku w Bazylice Matki Bożej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej odbyła się oficjalna inauguracja Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój. Ten projekt znany jest również pod nazwą 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, któremu patronuje Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”.

Docelowo w 12 miejscach na całym świecie mają znaleźć się ołtarze wieczystej adoracji, wykonywane w pracowni polskich bursztynników, Mariusza i Kamila Drapikowskich. Centralnym punktem każdego ołtarza jest postać Maryi, którą Jan Paweł II nazywał „Niewiastą Eucharystii”, „Pierwszą Monstrancją”. Znajdujący się w Jamusukro ołtarz noszący tytuł „Donum Caritas et Pax” – „Dar Miłości i Pokoju” był trzecim oddanym ołtarzem – po Jerozolimie i kazachskim Oziornoje. Kolejne powstały w. in. w rwandyjskim Kibeho, Namyang w Korei Południowej, a ostatni z dotychczas ukończonych ołtarzy znalazł swoje miejsce w Niepokalanowie.

Dzięki obecności tego ołtarza bazylika, która dotąd traktowana była przez wielu jako dzieło sztuki, nabrała bardziej religijnego charakteru: pielgrzymi i turyści zatrzymują się na dłuższą chwilę modlitwy i adoracji – opowiada ks. Zenon Bazan SAC, posługujący od dwóch lat w stolicy WKS.

Reklama

Cechą wyróżniającą ołtarz Donum Caritas et Pax, bez wątpienia jest fakt, iż ma on formę Całunu Turyńskiego, co kieruje myśl ku tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Matka Boża, przyobleczona w Całun, zatopiona w adoracji swego Syna, z miłością wskazuje na Jezusa Eucharystycznego. To Jezus wkroczył w nasze dzieje, by rozjaśnić je blaskiem Bożej Miłości – tłumaczy swój zamysł Mariusz Drapikowski.

ah, Pallotyński Sekretariat Misyjny, reginapacis.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę