Nasze projekty

21 czerwca papież odwiedzi Światową Radę Kościołów

Znane są kolejne szczegóły związane z planowaną wizytą papieża Franciszka w Genewie 21 czerwca. W ramach tej wizyty z okazji 70-lecia Światowej Rady Kościołów tego dnia o godz. 17.30 Franciszek odprawi Mszę św. w hali wystawienniczej w Centrum Kongresowym „Palexpo” w Genewie. Informację mediów szwajcarskich potwierdziła diecezja Lozanna-Genewa-Fryburg.

Po liturgii, ok. godz. 20.00 papież uda się w drogę powrotną do Rzymu z położonego nieopodal lotniska Coitrin w Genewie.

Według agencji informacyjnej SDA, swoją jednodniową wizytę w Genewie papież rozpocznie w godzinach porannych 21 czerwca wizytą w siedzibie Światowej Rady Kościołów. Przed Mszą św. na „Palexpo” przewidziane jest spotkanie z rządem Szwajcarii.

O wstępnym programie papieskiej wizyty informowali na początku marca w Watykanie sekretarz generalny ŚRK pastor Olav Fykse Tveit i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Pochodzący ze Szwajcarii kard. Koch mówił wówczas, że jednodniowa wizyta pod hasłem „Wspólnie iść naprzód, modlić się i pracować” dotyczy głównie Światowej Rady Kościołów. Planowane jest krótkie spotkanie z władzami Szwajcarii. Ponadto Franciszek chciałby odprawić w Genewie Mszę św. dla szwajcarskich katolików. Nie jest natomiast planowana wizyta w instytucjach ONZ.

Reklama

W ubiegłym tygodniu odbyło się w Genewie spotkanie dotyczące organizacji papieskiej wizyty, potwierdził dyrektor generalny „Palexpo” Claude Membrez informację dziennika „Le Matin”. Według tej informacji w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Watykanu, Kościoła katolickiego Szwajcarii oraz rządu i władz lokalnych. Membrez powiedział też, że Msza św. będzie przekazywana na wielkich ekranach telewizyjnych w kilku miejscach Genewy. Inne szczegóły papieskiej wizyty są jeszcze omawiane z Watykanem.

Franciszek będzie trzecim papieżem odwiedzającym Światową Radę Kościołów w Genewie. Przed nim uczynili to bł. Paweł VI w 1969 r. i św. Jan Paweł II w 1984 r.

Światowa Rada Kościołów (nazywana również Ekumeniczną Radą Kościołów) skupia obecnie 348 lokalnych Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich oraz wspólnoty kościelne z około 120 krajów. Założona została 23 sierpnia 1948 r. w Amsterdamie, a swoją siedzibę ma w Genewie. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale teologowie katoliccy pracują jako pełnoprawni członkowie w ważnych komisjach tego gremium. Luterański teolog z Norwegii, pastor Olav Fykse Tveit jest sekretarzem generalnym ŚRK od 2010 roku.

Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę