Nasze projekty

14-latka uprowadzona i zmuszona do ślubu z muzułmaninem. Sąd: małżeństwo zawarto ważnie

Uprowadzona przez muzułmanina 14-letnia Maira Shahbaz, została siłą zmuszona do ślubu i przejścia na islam. Kilka miesięcy jej rodzina walczyła o powrót dziewczyny do domu. Sąd pakistański wydał jednak wyrok, w którym uznał małżeństwo za ważne.

Pod koniec kwietnia Maira Shahbaz została porwana niedaleko swego domu w Fajsalabadzie przez kilku uzbrojonych mężczyzn. Jej matka zgłosiła sprawę w sądzie. Oprawca, którym jest znany wszystkim fryzjer Mohamad Nakash przedstawił na rozprawie sfałszowane dokumenty mówiące, że dziewczyna jest pełnoletnia i wyraziła zgodę na jego poślubienie. Sąd przyznał mu rację, mimo że prawnik rodziny pokazał prawdziwy akt urodzenia dziewczynki i dokumenty szkolne, które wyraźnie świadczyły o jej prawdziwym wieku.

Mimo wyroku matka dziewczyny nie poddała się. Sędzia okręgowy z Faisalabadu nakazał nastolatce opuścić dom mężczyzny i umieścić ją w schronisku dla kobiet do czasu ponownego rozpatrzenia sprawy. Decyzja ta dała nadzieję, ze nastolatka wróci do rodziców. Niestety sąd w Lahurze stwierdził, że małżeństwo jest zawarte ważnie i Maira ma wrócić do męża. Adwokat zapowiada wniesienie apelacji. W pomoc włączyło się Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w potrzebie.

W Pakistanie wciąż górę biorą przepisy koraniczne, pozwalające na zawarcie ślubu po pierwszej miesiączce, mimo że Choć w wielu prowincjach wyraźnie zakazane są śluby z nieletnimi. Efektem tego jest kwitnący proceder handlu nastolatkami, które przeznacza się na muzułmańskie żony – tylko w 2019 roku uprowadzono w tym celu tysiąc nieletnich dziewcząt. Porwania są aprobowane społecznie i przyzwalają na nie sądy.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę