10 lat po katastrofalnym tsunami w Japonii. Biskupi apelują o solidarność

Przeszło 10 lat temu w Fukushimie doszło do potężnego tsunami, w wyniku którego zginęło 20 tys. osób, a wiele osób straciło dobytek życia. W związku z rocznicą biskupi japońscy zaapelowali o solidarność i wystosowali przesłanie zatytułowane „Więź solidarności staje się światłem nadziei”.

Biskupi przypomnieli, że w katastrofie przed dziesięciu laty zginęło prawie 20 tys. osób, losy ponad 2,5 tys. osób pozostają nieznane, a ponad 40 tys. osób nadal żyje jako uchodźcy. Zapewnili, że stale modlą się o wieczny odpoczynek dla zmarłych i wyrazili współczucie wszystkim ofiarom. Podziękowali też wolontariuszom, osobom spieszącym z pomocą materialną a szczególnie Caritas.

„Przez wiele miesięcy i lat po trzęsieniu ziemi prowadzono zbiórkę funduszy, poszerzając krąg ludzi dobrej woli. Wyrażamy naszą szczerą wdzięczność licznym ofiarodawcom w Japonii i za granicą, którzy wspierali nasze działania na rzecz odbudowy w ciągu ostatniej dekady” – napisali japońscy biskupi.

Kościół katolicki zapewnił, że wsłuchując się w słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Japonii w listopadzie 2019 roku, nadal niesie pomoc potrzebującym i włącza się w dzieło odbudowy zniszczonego regionu Tōhoku, tworząc więzy solidarności. Jednocześnie biskupi zaapelowali o likwidację elektrowni atomowych i nawrócenie ekologiczne. Wskazali, że chrześcijanie mają obowiązek dawać autentyczne świadectwo Ewangelii, zwłaszcza poprzez prostotę życia, ducha modlitwy, miłość do wszystkich, zwłaszcza do maluczkich i ubogich, posłuszeństwo i pokorę, nie przywiązywanie się do dóbr materialnych i ofiarność.

Reklama
Reklama

Japoński episkopat przypomniał, że hasłem pielgrzymki Ojca Świętego w listopadzie 2019 roku były słowa „Chroń każde życie”. „Odpowiadając na wezwanie papieża, chcemy doprowadzić do powstania społeczeństwa, w którym każde życie jest chronione bez wyjątku, zachowana jest jego godność i nikt nie jest zapomniany” – stwierdzają biskupi. Przypominają, że katastrofa przed dziesięciu laty uświadomiła ludziom ograniczenia ich mądrości i wiedzy, słabość wobec sił natury, ale rozbudziła także energię solidarności, o której trzeba sobie przypomnieć.

„Obchodząc 10. rocznicę wielkiego trzęsienia ziemi we wschodniej Japonii, modlimy się o wieczny odpoczynek dla tych, którzy zginęli, oraz o błogosławieństwo i Bożą opiekę dla wielu osób, które zostały dotknięte katastrofą. W więzach solidarności jedni z drugimi, podążajmy ramię w ramię, aby odnaleźć światło nadziei” – zaapelowali japońscy biskupi w 10 rocznicę katastrofalnego tsunami.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę