Nasze projekty

Watykan: porozumienie zwiększające przejrzystość finansową

Przedstawiciele watykańskiej Władzy Informacji Finansowej (AIF) i Banku Włoch podpisali 26 lipca porozumienie o współpracy w celu ułatwiania, na zasadzie wzajemności, wymiany informacji dotyczących nadzoru nad finansami każdej ze stron. Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej stwierdza, że nowy dokument pozwala zainteresowanym władzom finansowym rozszerzać kanały informacyjne, aby czuwać nad stosunkami przedsiębiorców włoskich z instytucjami Państwa Miasta Watykanu, zajmującymi się zawodowo działalnością o charakterze finansowym. Przewiduje m.in. klauzule zastrzeżeń i korzystania z informacji.

Z ramienia AIF dzisiejszą umowę podpisali prezes tej instytucji René Brülhart i jej dyrektor Tommaso Di Ruzza a ze strony Banku – jego gubernator Ignazio Visco i szef Wydziału Kontroli Carmelo Barbagallo.

Jest to kolejny dokument tego rodzaju po porozumieniu AIF z Jednostką Informacji Finansowej (UIF) dla Włoch, zawartym w 2013 i przewidującym współpracę w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

„Porozumienie ustanawia kanał instytucjonalny w celu wymiany danych między AIF a Bankiem Włoch w celu dalszego umocnienia współpracy dwustronnej między Stolicą Apostolską a Włochami we wspólnej walce z niegodnymi działaniami natury finansowej” – powiedział prezes Brülhart. A dyrektor Di Ruzza wyjaśnił, że „chodzi o ważny krok, dzięki któremu obie władze finansowe będą mogły śledzić stosunki między odpowiednimi instytucjami nadzorującymi, przyczyniając się do przejrzystości działań i stabilizacji obu systemów finansowych, co ma kluczowe znaczenie także w obecnym kontekście europejskim i międzynarodowym”.

Reklama

AIF jest kompetentną władzą Stolicy Apostolskiej i Państwa Miasta Watykanu w zakresie nadzoru i regulacji finansowych oraz wywiadu finansowego, ustanowioną 30 grudnia 2010 przez Benedykta XVI i wzmocnioną przez Franciszka postanowieniem z 15 listopada 2013. Instytucja ta zawarła dotychczas umowy o współpracy z podobnymi władzami nadzorującymi różnych krajów, m.in. z Brazylii, Niemiec, Luksemburga, Polski i Stanów Zjednoczonych. Jako jednostka kompetentna w sprawach informacji finansowej należy od 2013 do „Grupy z Egmont” i podpisała porozumienia o współpracy z Jednostkami Informacji Finansowej m.in. z Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Cypru, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Kuby, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Peru, Polski, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, San Marino, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajczarii , Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.


kg (KAI/RV) / Watyukan

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę