Nasze projekty

Papież zapisał się na ŚDM w Panamie

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Franciszek zapisał się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, w dniach 22−27 stycznia 2019 roku.

Przy tej okazji Ojciec Święty powiedział:

Dzisiaj rozpoczynają się zapisy na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie w styczniu 2019 roku. Również ja również, w tej chwili w obecności dwojga młodych zapisuję się poprzez internet. Właśnie się zapisałem jako pielgrzym na Światowy Dzień Młodzieży. Musimy się przygotować! Zachęcam wszystkich młodych ludzi na całym świecie, aby przeżywali z wiarą i entuzjazmem to wydarzenie łaski i braterstwa, zarówno udając się do Panamy, jak i uczestnicząc w nim w swoich wspólnotach.

 

Reklama

W czasie rozważania przed modlitwą Anioł Pański Papież zwrócił dziś uwagę na znaczenie sakramentu pojednania, który odnawia synowską relację z Bogiem i pełne włączenie we wspólnotę wierzących.

Nawiązując do czytanej dziś Ewangelii (Mk 1,40-45) opisującej uzdrowienie trędowatego papież przypomniał, że w judaizmie czasów Pana Jezusa choroba ta oznaczała nie tylko wielkie cierpienie fizyczne, ale także wykluczenie ze społeczeństwa. Mentalność tamtych czasów sprawiała, że czuł się on nieczysty wobec Boga i ludzi. Dlatego trędowaty błaga Jezusa: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić!” (w.40). Na te słowa Pan Jezus okazuje współczucie. „Nie można zrozumieć dzieła Chrystusa, nie można zrozumieć samego Chrystusa, jeśli nie wniknie się w Jego serce pełne współczucia. To właśnie ono pobudza Go, by wyciągnąć rękę ku temu człowiekowi cierpiącemu na trąd, dotknąć go i powiedzieć jemu: «Chcę bądź oczyszczony!» (w. 40)” – powiedział Franciszek.

Papież zwrócił uwagę na śmiałość Jezusa, który nie przejmował się zakażeniem ani przepisami, ale pragnął jedynie uwolnić tego człowieka od uciskającego go przekleństwa. Jednocześnie podkreślił, że choroba nie jest przeszkodą dla relacji z Bogiem. Wręcz przeciwnie, osoba chora może być jeszcze bardziej zjednoczona z Bogiem. Podkreślił, że to grzech czyni nas nieczystymi. „Samolubstwo, pycha, wkraczanie w świat deprawacji, to choroby serca, z których musimy zostać oczyszczeni, zwracając się do Jezusa podobnie jak trędowaty: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić!». I za każdym razem, gdy przystępujemy do sakramentu pojednania ze skruszonym sercem, Pan powtarza także i nam: «Chcę, bądź oczyszczony!». W ten sposób znika trąd grzechu, powracamy do życia z radością w naszym synowskim związku z Bogiem i jesteśmy w pełni włączeni we wspólnotę” – stwierdził Ojciec Święty. Swoje rozważanie zakończył zachętą do modlitwy o uzdrowienie także naszych ran wewnętrznych, aby Pan Bóg przywrócił nam nadzieję i pokój serca.

Reklama

 

Papież pozdrowił również na zakończenie narody Azji obchodzące Nowy Rok Księżycowy: „15 lutego na Dalekim Wschodzie i w różnych częściach świata miliony mężczyzn i kobiet będą świętować Nowy Rok Księżycowy. Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim ich rodzinom, życząc aby żyły coraz bardziej solidarnością, braterstwem i pragnieniem dobra, przyczyniając się do stworzenia takiego społeczeństwa, w którym każda osoba jest akceptowana, chroniona, promowana i włączona. Zachęcam do modlitwy o dar pokoju, cenny skarb, do którego należy dążyć ze współczuciem, dalekowzrocznością i odwagą. Wszystkim towarzyszę i błogosławię.”


st (KAI) / Watykan

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę