Nasze projekty

Dziękczynienie za Świętego

„Był świętym heroicznym!” mówił w homilii kardynał Angelo Comastri, podczas Mszy Świętej Dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II. Tysiące Polaków zgromadziły się 28 kwietnia na Placu Świętego Piotra, by podziękować za swojego Świętego.

Piękna pogoda, tysiące pielgrzymów i dzień naznaczony symbolami Jana Pawła II. To był prawdziwie polski czas w Watykanie, a także kolejny sygnał skierowany do rodzin – macie swojego Świętego. Na Bazylice wciąż wisiały portrety obydwu papieży wyniesionych na ołtarze – Jana XXIII i Jana Pawła II. Wizerunek "polskiego" świętego znajdował się z lewej strony (patrząc w kierunku Bazyliki), z tej samej strony, gdzie stoi potężny posąg Świętego Piotra z kluczami w dłoni. Sam plac, otoczony Kolumnadą Berniniego, wypełniony był polskimi pielgrzymami z całego świata. Choć nie tylko… Kultu Jana Pawła II nie określają żadne granice, więc nie zabrakło wiernych z wielu innych krajów.

 

Początkowo wydawało się, że na Placu Świętego Piotra nie będzie już tłumów – wielu pielgrzymów zaraz po kanonizacji wyruszyło w drogę powrotną do swoich domów. Tymczasem z każdą minutą wypełniały się sektory, a w czasie Mszy dziękczynnej – trudno było znaleźć wolne miejsca. Mszy Świętej przewodniczył archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kardynał Angelo Comastri… 1 kwietnia 2005, w przeddzień śmierci Jana Pawła II, wypowiedział słowa, które przygotowały świat na nieuchronne: "Tego wieczoru lub tej nocy Chrystus otworzy drzwi papieżowi." Teraz kardynał Comastri pojawił się w pięknie haftowanym ornacie z herbem Papieża Polaka i jego wizerunkiem. Rozpoczął po polsku: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" , "Na wieki wieków amen" – rozległo się w odpowiedzi przed Bazyliką i w podziękowaniu przez plac przetoczyła się burza oklasków.

Reklama

 

Dziękczynienie za Świętego

Podczas homilii, kardynał Comastri wygłosił słowa, które mogą jeszcze mocniej zakotwiczyć się w historii, niż te wypowiedziane 1 kwietnia 2005 roku, bo dotyczą świętego i ludzi, którzy będą modlić się za wstawiennictwem Karola Wojtyły. "Święty Janie Pawle II, wyjednaj nam z nieba dar wielkiego światła, by odnaleźć drogę Bożego planu w odniesieniu do rodziny. Jest to jedyna droga dająca rodzinie godność, prawdę miłości oraz przyszłość małżonkom i przyszłość dzieciom" – mówił kardynał. Jednocześnie Comastri powołał się na nauczanie Jana Pawła II i jego słowa dotyczące rodziny:

Reklama

 

"Jan Paweł II miał odwagę bronienia rodziny, która jest Bożym planem wyraźnie wypisanym w księdze życia: bronił rodziny, kiedy coraz bardziej upowszechniał się zamęt i publiczna agresja w stosunku do rodziny, w szalonej próbie napisania jakiejś  "Anty- księgi Rodzaju", wymierzonej przeciw Stwórcy.

 

Reklama

W adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" Jan Paweł wyraźnie powiedział: “W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa, i jego własne, związane jest z dobrem rodziny, czuje silniej i w sposób bardziej wiążący swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego małżeństwa i rodziny”.

 

Homilia kardynała Comastriego, mimo że głoszona po włosku, była wielokrotnie przerywana brawami wiernych zgromadzonych na Mszy. I tak jak rozpoczął po polsku, tak samo zakończył: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Ponownie przez plac przetoczyła się burza oklasków. Wszyscy stali i przez długie minuty bili brawo. Panowało ogromne wzruszenie, wszędzie powiewały biało-czerwone flagi, widać było małe i duże portrety Jana Pawła II, język polski, choć dominował, przeplatał się z hiszpańskim i  angielskim… „Dziękujemy!, Dziękujemy!” – wołali pielgrzymi: starsze panie, młodzi księża, dzieci i grupy młodzieżowe i całe rodziny.

 

Dziękczynienie za Świętego

Wcześniej, przed Mszą kardynał Stanisław Dziwisz dziękował papieżowi Franciszkowi i Benedyktowi XVI za kanonizację Jana Pawła II. Dziękował także władzom Rzymu za przyjęcie pielgrzymów. Przypomniał, jak zmieniało się przyjęcie kardynała Wojtyły przez Włochów, gdy został Papieżem. – Najpierw Włosi mówili: "polski papież", potem nazywali go już "naszym papieżem" – wspominał osobisty sekretarz Jana Pawła II.

 

Pielgrzymi z warszawskiej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów byli zachwyceni homilią. Mimo sporych tłumów udało im się podejść blisko i ustawić przy kolumnadzie, która prowadzi do Bazyliki. Dzięki temu, zaraz po Mszy Świętej mogli nawiedzić grób papieża Polaka. Ich duszpasterz – ks. Rafał Kamiński – koncelebrował i udzielał Komunii Świętej: „Zaraz po pozostawieniu puszki w kaplicy Najświętszego Sakramentu, mogłem spokojnie pomodlić się przy grobie i ucałować płytę”. Pani Karolina, która przyjechała z grupą przyjaciół z Krakowa jest bardzo wdzięczna za tych kilka dni spędzonych w bliskości wielkich Świętych, a szczególnie za patrona, którego otrzymały rodziny: „Trochę przeczuwaliśmy, że tak się stanie… Przecież Jan Paweł II pomaga małżeństwom, dzieciom, starszym – wszystkim. Nie mogło być inaczej…”

 

Mimo, że tysiące pielgrzymów wyjechały z Rzymu jeszcze w niedzielę, od razu po kanonizacji, podczas poniedziałkowej Mszy dziękczynnej Plac Świętego Piotra wypełniony był po brzegi. A groby obydwu kanonizowanych Papieży były przez cały czas nawiedzane przez tłumy wiernych. W wyglądzie grobu Jana Pawła II zmieniło się tylko o jedno słowo. Zamiast dotychczasowego "BEATUS" pojawiło się "SANCTUS".


Z Watykanu

Patrycja Michońska Dynek i Sławomir Dynek

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę