Nasze projekty

Zmarł wybitny liturgista ks. prof. Bogusław Nadolski

Wybitny liturgista, były przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. prof. Bogusław Nadolski SChr zmarł 20 października w Poznaniu - podaje Wyższe Seminarium Duchowne Chrystusowców.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Bogusława Nadolskiego SChr odbędą się w piątek 26 października w Poznaniu. Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się o godz. 10.00. Ostatnie pożegnanie na Cmentarzu Miłostowo o godz. 12.00 (brama od ul. Gnieźnieńskiej).

W przeddzień pogrzebu czyli 25 października 2018 r. o godz. 18.00 nastąpi wprowadzenie ciała śp. ks. Bogusława Nadolskiego do kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu (ul. Panny Marii 4).

Oto komunikat zamieszczony na stronie internetowej Towarzystwa Chrystusowego:

Reklama

„Minęło ledwie kilka dni od pogrzebu ks. prof. Edwarda Szymanka SChr, byłego Generała naszego zgromadzenia, gdy odszedł jego kolega kursowy, także były Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. prof. Bogusław Nadolski SChr. Zmarł 20 października 2018 r. w Poznaniu, po wieczornych I nieszporach niedzielnych. Był legendą zgromadzenia. Światowej sławy liturgista, którego podręczniki są do dziś w użyciu na wielu uczelniach teologicznych. Autor książek i publikacji, wykładowca i naukowiec, praktyk, wybitny umysł, kapłan, człowiek, współbrat. Dla nas: Profesor przez duże „P”. Publikował niemal do ostatniej chwili życia. Jak zauważył jeden z naszych współbraci kapłanów, ostatnią książkę napisał o Eucharystii, więc koło się zamknęło. Człowiek wielkiego formatu i silnego charakteru. Wierzymy, że od dziś silną ręką kieruje liturgią niebiańską”.

Ks. Prof. Bogusław Nadolski urodził się w 1933 r. w Skrzeszowicach. W 16. roku życia wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach. Tu w 1950 roku uzyskał maturę i złożył pierwszą profesję zakonną. W latach 1951-1957 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. W 1954 r. złożył śluby wieczyste, a 6 kwietnia 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po kilku latach pracy duszpasterskiej rozpoczął studia specjalistyczne, a po ich ukończeniu został wykładowcą liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Początek jego pracy naukowej jako specjalisty od liturgii przypadł na ciekawy moment wprowadzania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II, który znacząco zreformował kształt liturgii w Kościele. To nowe spojrzenie Naukowca widać zwłaszcza w wielu tekstach, również tych popularnonaukowych, przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, publikowanych wówczas we „Mszy Świętej”, która w tamtym czasie, mimo wielu trudności, ukazywała się w wysokim nakładzie. W 1974 roku został członkiem Arbeitsgemeinschaft Katholischer Liturgikdozenten, a w rok później również członkiem Societas Liturgica. An international Ecumenical Society for Liturgical Research and Renewal. Następnie związał się z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie po uzyskaniu tytułu doktora habilitowanego rozpoczął pracę wykładowcy liturgiki. Pracował tam także po przekształceniu uczelni w Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego. Dorobek naukowy Księdza Profesora prezentuje się imponująco. Jest autorem m.in. 185 rozpraw naukowych, 68 książek, 24 haseł w „Encyklopedii katolickiej” KUL oraz Z jego czterotomowego podręcznika „Liturgika” uczyło się wiele pokoleń polskich teologów. Do klasyki przeszły też takie jego książki jak „Leksykon liturgii”, „Gesty w Eucharystii” czy „Odpowiedzi na 101 pytań o Mszę św.”. W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę