Nasze projekty

Zakaz handlu w niedzielę – już od marca

Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca. Zakaz będzie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu, od 2019 r. – trzech niedziel w danym miesiącu, zaś od 2020 r. obowiązywać będzie zakaz handlu we wszystkie niedziele z pewnymi odstępstwami.

W swoim przemówieniu tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w procesie przemian ustrojowych dających po 1989 r. wolność, także handlu, zabrakło takich zmian, które byłyby zgodne z tak istotnymi dla Polaków wartościami jak rodzina.

To między innymi powszechny handel w niedziele, który oznacza przede wszystkim dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który przed laty był dniem wolnym, i pracę  powiedział prezydent.

To jest bardzo istotny moment przywrócenia pewnej normalności. Moment pokazania wewnątrzspołecznej solidarności – tych, którzy w handlu nie pracują i mają wolne w niedziele z tymi, którzy w handlu pracują i do tej pory to nie była dla nich niedziela, którą mogli spędzić ze swoimi dziećmi, małżonkami, rodziną zauważył Andrzej Duda.

Reklama

Także tym ludziom ta wolna niedziela się należy podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że istnieje grupa konsumentów i przedsiębiorców, dla których wejście w życie ustawy o zakazie handlu „to jest moment trudny”. Przyzwyczaili się do tego, że robią zakupy w niedzielę, że w niedzielę chodzą do galerii handlowej, osiągają dochody z tego tytułu, że handel w niedzielę mógł być do tej pory prowadzony. Będą zmuszeni zmienić te przyzwyczajenia i specyfikę swojej działalności gospodarczej  stwierdził prezydent.

Zaapelował do tych osób i środowisk, by podeszły do zmian ze zrozumieniem „właśnie w ramach tej naszej wewnątrzspołecznej polskiej solidarności”.

Reklama

Prezydent wskazał też, że ustawa reprezentuje „mądre podejście” do kwestii ograniczenia i zakazu handlu w niedziele i dni świąteczne. Nie zakazuje natychmiast handlu w każdą niedzielę miesiąca, jest ten zakaz wprowadzany etapami podkreślił. Jego zdaniem, zmiana będzie dzięki temu łatwiej przyjęta, a okres przejściowy będzie dla tej zmiany swoistym „amortyzatorem”.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada ub. roku. Inicjatorem jej złożenia w parlamencie, w postaci obywatelskiego projektu, była NSZZ „Solidarność”. Podpisało się pod nią ponad pół miliona Polaków.

Wielokrotnie też o poparcie tej inicjatywy apelowali biskupi, zarówno na forum Konferencji Episkopatu Polski, jak i m.in. w wystąpieniach indywidualnych, czy komunikacie hierarchów metropolii katowickiej.

Reklama

Biskupi zwracali uwagę przede wszystkim na wymiar wspólnotowy, rodzinny i religijny prawa do spędzenia niedzieli jako dnia świątecznego, wolnego od pracy. Podkreślali, że nie można też wyrzucić z pamięci prób zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej, tak w przeszłości, jak i współcześnie.

Zgodnie z zapisami ustawy, już od 1 marca br. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

 

W które konkretnie dni w obecnym roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

Będą to: niedziele 11 i 18 marca oraz 8 kwietnia, Niedziela Wielkanocna 1 kwietnia i Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia, niedziele 15 i 22 kwietnia, 1 i 3 maja, niedziela 13 maja, 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego), niedziele 10 i 17 czerwca oraz 8, 15 i 22 lipca, a także 12 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a następnie: niedziele 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września oraz 14 i 21 października.

Zakaz będzie obowiązywał także w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada, w Święto Niepodległości 11 listopada (w tym roku jest to niedziela), w niedzielę 18 listopada, 9 i 16 grudnia oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Zgodnie z ustawą, będą to „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych”.

Ustawa przewiduje jednak liczne wyjątki od zakazu. Placówki, w których będzie można prowadzić handel to m.in.: piekarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe, hotele, placówki kulturalne i prowadzące działalność sportową.

Zakupy będzie można zrobić w niedzielę także m.in. na dworcach i lotniskach, w strefach wolnocłowych i w środkach komunikacji miejskiej. Zakaz nie będzie obowiązywał ponadto na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w punktach skupu zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka. Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

Ustawa przyjęta przez Sejm przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Sklep, którego właściciel będzie chciał pracować w niedzielę, będzie mógł go otworzyć, ale to on osobiście będzie musiał pracować tego dnia.


lk / Warszawa

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę