Nasze projekty

Wieża Jasnej Góry rozbłyśnie na biało-czerwono

Z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wieża Jasnej Góry rozbłyśnie na biało-czerwono.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 4 listopada, dokładnie w sto lat od przejęcia częstochowskiej twierdzy przez polskich żołnierzy. 106-metrowa wieża sanktuarium zyska całkiem nowe oświetlenie, przygotowaną przez TAURON.

W najbliższą niedzielę około godz. 18.00 każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Do nowego oświetlenia użyto 16 projektorów nowej generacji, które pozwolą na podświetlenie budynku w dowolnej barwie. Dodatkowo będzie można wyświetlać symbolikę lub dowolny kształt zaprojektowany w matrycy GOBO.

Sterowanie całym systemem iluminacji będzie się odbywać w sposób automatyczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, będzie także możliwe realizowanie dowolnie zaprojektowanej sceny iluminacyjnej. Ich wybór będzie odbywał się automatycznie, zgodnie z listą scenariuszy zaprogramowanych i zapisanych w pamięci serwera, uwzględniając np. kalendarz świąt i wydarzeń.

Reklama

Iluminacja zrealizowana jest z czterech punktów ulokowanych na dachach różnych budynków obiektu Sanktuarium.

Obecna wieża jest trzecią z kolei. Dwie pierwsze pełniły funkcje dzwonnic, trzecia najbardziej okazała, była wieżą zegarową, wszystkie zaś łączyła jedna wspólna cecha, wzniesione były w bezpośredniej bliskości klasztornego kościoła.

Trzecia w kolejności i zarazem najważniejsza jasnogórska wieża, od samego początku pełniąca przede wszystkim funkcję wieży zegarowej, dobudowana została do gotyckiego kościoła klasztornego od strony zachodniej. Jej początkowe dzieje są stosunkowo słabo znane, a prawdziwymi „kamieniami milowymi” jej historii są pożary. W samym wieku XVII wieża paliła się trzykrotnie i za każdym razem odbudowywano ją w nieco innej, coraz to bogatszej formie, zwiększając równocześnie każdorazowo jej wysokość. Podobnie było i w czasach nowszych.

Reklama

W 1690 r. miał miejsce najtragiczniejszy w dziejach Jasnej Góry pożar. Wywołany przez ogień wydobywający się z kominów piekarni klasztornej, zniszczył całkowicie wnętrze kościoła i objął także wieżę. Jej górne kondygnacje zawaliły się i spadając na dach zdruzgotały sklepienia nawy głównej świątyni. Po tych dramatycznych wydarzeniach w pierwszej kolejności podniesiono z gruzów kościół klasztorny. Wieżę odbudowano nieco później: w latach 1699-1703 prowadzono najważniejsze prace przy jej częściach konstrukcyjnych, a ozdabianie wieży przeciągnęło się aż do 1714 roku. W czasie uroczystej koronacji jasnogórskiego obrazu, która miała miejsce 8 września 1717 roku, wieża stała ponownie w całej okazałości i w takim kształcie przetrwała prawie 200 lat.

Kolejny pożar w 1900 r. wywołali pielgrzymi, którzy wbrew obowiązującym zakazom, rozpalili na wieży sztuczne ognie. Stopił się wówczas zegar oraz dzwony, a nawet pokrywająca dach wieży blacha. Władze carskie zezwoliły nie tylko na odbudowę wieży, ale również na zbiórkę pieniędzy na ten cel na terenie Królestwa Polskiego. Nową wieżę poświęcono 15 sierpnia 1906 r., w szóstą rocznicę pożaru, przy udziale 300 tys. Polaków przybyłych na tę uroczystość ze wszystkich trzech zaborów. Wieża ta stoi do dziś.

Mierząca 106,30 m wysokości w połączeniu z ukształtowaniem terenu, wieża jest jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych w Polsce.

Reklama

Wewnątrz umieszczono zegar oraz 36 dzwonów i dzwonków, tak zwanych kurantów, które co 15 minut wygrywają melodie pieśni maryjnych lub w czasie świąt kolędy bądź pieśni wielkanocne.

Powyżej znajdują się w narożnikach figury świętych, oraz posągi doktorów kościoła. Na sam szczyt wieży prowadzi 516 stopni.

Wieżę wieńczy posążek kruka z bochenkiem chleba, metalowa chorągiewka z monogramem imieniem Najświętszej Marii Panny oraz podświetlony w nocy krzyż.


KAI/ot

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę