Nasze projekty

Warszawiacy uczcili rocznicę wybuchu powstania w Getcie

Prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, ambasador Izraela w Polsce, duchowni i licznie zgromadzeni warszawiacy uczcili w południe 19 kwietnia wybuch powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystość rozpoczęło bicie dzwonów w kościołach i syren alarmowych, zaś zakończyły wspólne modlitwy różnych wyznań, apel poległych i złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

– Czy oni wtedy myśleli o tym, że zostaną bohaterami dla całego świata, dla Izraela, dla Polski? Z pewnością nie. Ale dziś pochylamy głowy przed ich determinacją, odwagą i męstwem. Zginęli walcząc za godność, wolność i za Polskę, bo byli też polskimi obywatelami – mówił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu rozpoczynającym uroczystość. Przypomniał przebieg powstania, jego beznadziejność w obliczu przeważających sił niemieckich i braku wystarczającej ilości broni, pomoc, jaką oferowali powstańcom Polacy oraz późniejsze liczne zabiegi władz państwa podziemnego, aby świat dowiedział się o eksterminacji narodu żydowskiego. Cytował słowa dowódcy SS, kierującego akcją likwidacji getta o tym, że Niemcy „byli atakowani także przez bandytów ze strony aryjskiej”. – Dlatego, gdy ktoś mówi o polskiej współodpowiedzialności za holokaust, rani nie tylko uczucia Polaków, ale również Żydów, bo rozmywa odpowiedzialność za tę zbrodnię ich morderców – nazistów – podkreślił prezydent.

Przemawiająca potem ambasador Izraela w Polsce Anna Azari przypomniała, że naród żydowski obchodzi dziś dwie ważne rocznice, gdyż prócz wybuchu powstania w Getcie Warszawskim wspomina 70. rocznicę założenia państwa Izrael. – Odwaga tych młodych bojowników z Warszawy z 1943 r. była inspiracją dla tych, którzy w 1948 r. zakładali własne państwo – powiedziała ambasador Izraela.

Wzruszające przemówienie wygłosił także Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Wspominając bohaterstwo powstańców z Getta przypomniał także wybuch rok później Powstania Warszawskiego. Tych młodych żydów z 1943 r. oraz młodych katolików z 1944 łączyła niezwykła więź, o której pamięci nie można zniszczyć – podkreślił Ronald S. Lauder, co natychmiast zostało nagrodzone gromkimi brawami uczestników uroczystości.

Reklama

Po przemówieniach do wspólnej modlitwy Psalmem 130 stanęli duchowni 4 wyznań: biskupi Kościoła katolickiego, prawosławnego, luterańskiego oraz naczelny rabin Polski.

Uroczystość zakończył Apel Poległych oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez delegacje obecnych na uroczystości.

 

Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę