Nasze projekty

Warszawa: obchody Święta Niepodległości

W Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została Msza za Ojczyznę w dniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło

We wstępie do Mszy metropolita warszawski przypomniał, że modlitwa w Świątyni Opatrzności Bożej otwiera obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości, a zarazem jubileuszowy rok 100-lecia niepodległości Polski.

Kard. Nycz przypomniał słowa św. Pawła z listu do Kolosan: „A sercami Waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego jesteście wezwani i bądźcie wdzięczni”. „Dziś gromadzi nas wdzięczność za wolność ojczyzny i modlitwa o pokój oraz za wszystkich rodaków” – podkreślił hierarcha.

Reklama

W Mszy świętej udział bierze prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie sejmu i senatu, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Reklama

Na początku liturgii odśpiewano hymn Polski oraz „Bogurodzicę”. Homilię podczas Mszy wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek: „Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę” – podkreślał. Liturgię koncelebrują m.in. nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, biskupi i arcybiskupi, oraz licznie zgromadzeni duchowni Kościoła warszawskiego.

Eucharystię poprzedziło złożenie przez prezydenta Dudę kwiatów przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który spoczywa w Panteonie Wielkich Polaków. Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

Reklama

W homilii bp Guzdek przypomniał, że jesienią 1918 r. spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. – Zapewne radości towarzyszyły zaduma i refleksja nad przeszłością. Wprawdzie bezpośrednią przyczyną utraty wolności była ingerencja państw zaborczych, jednak już dużo wcześniej wielu naszych rodaków zdradziło Boga, porzuciło Jego przykazania oraz zostało zniewolonych grzechem prywaty i ułudą „złotej wolności”. Niewolę zewnętrzną, poprzedziła niewola wewnętrzna: upadek ducha, wewnętrzne spory i podziały oraz brak poczucia odpowiedzialności za własne państwo – powiedział.

Biskup polowy podkreślił, że odzyskanie wolności przez Polskę było możliwe dzięki poświęceniu ogromnej rzeszy żołnierzy i ludności cywilnej, geniuszowi Józefa Piłsudskiego oraz zaangażowaniu wielu wybitnych dyplomatów i wojskowych, a także rodzin, w których pielęgnowano wartości patriotyczne i język. – Niezwykle ważnym ośrodkiem kształtowania wiary i postaw patriotycznych były kościoły i parafialne wspólnoty. Mimo zakazu wydanego przez władze zaborczych państw kaznodzieje mówiąc o miłości Boga i bliźniego, przypominali także o miłości Ojczyzny – stwierdził. Przypomniał, że „zaangażowanie się w ruch niepodległościowy i powstania narodowe wielu rodaków, w tym także księży i zakonników, zapłaciło więzieniem, zesłaniem na Sybir a nawet śmiercią”.

Biskup Guzdek zwrócił uwagę, że na filarach Grobu Nieznanego Żołnierza znajdują się nazwy miejsc i daty związane z historią chwały oręża polskiego, a wśród nich te bezpośrednio odnoszące się do obchodzonego dziś święta. Wymienił m.in. te związane z czynem legionowym, powstaniami wielkopolskimi i śląskimi oraz walkami o wschodnie granice Rzeczpospolitej. – Wszyscy ci żołnierze, choć wyszkoleni w trzech zaborczych armiach, stanęli w jednym szeregu, aby walczyć o Polskę wolną i niepodległą. To oni przelewali krew, a nawet złożyli swoje życie na ołtarzu wolności umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

Zdaniem ordynariusza wojskowego „w służbie odrodzonemu państwu polskiemu swoje siły i doświadczenie ofiarowali także urzędnicy, policjanci, celnicy, prawnicy i dyplomaci”. – Nie zważając na wcześniejsze zaborcze podziały, dzięki harmonijnej współpracy, potrafili zagospodarować przestrzeń odzyskanej wolności – powiedział.

Jak podkreślił bp Guzdek, słowem kluczem do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski jest „wspólnota”. – Jak prywata i podziały spowodowały upadek państwa polskiego, tak zjednoczenie sił całego narodu wokół idei niepodległości doprowadziło do jego zmartwychwstania – powiedział. Przypomniał słowa Józefa Piłsduskiego, który w styczniu 1920 r. apelował o zjednoczenie, „aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęgą nie tylko wojenną lecz także kulturalną i gospodarczą”. – Ten apel jest nadal aktualny. Budowa wspólnoty to podstawowe zadanie także na czas obecny i na przyszłość. Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę. Potrzebne są: solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, wzajemny szacunek i służba prawdzie – podkreślił. Dodał, że „do budowania jedności w sposób szczególny zobowiązani są ludzie wierzący w Chrystusa, których On gromadzi przy stole Eucharystii”.

Na koniec przypomniał słowa św. Pawła: „Jeden drugiego brzemiona noście” i św. Jana Pawła II: „A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy «brzemię» dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności”. – „Wspólnota” – to jedno słowo najpełniej wyraża nasz narodowy program przygotowań na uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podejmijmy go z nadzieją i pełnym zaangażowaniem – zaapelował.

Po Mszy św. w Pałacu Prezydenckim wręczone zostaną odznaczenia państwowe. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana wart. Oddany zostanie salut armatni na cześć Niepodległej i odczytany apel pamięci. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. O godzinie 15 rozpocznie się Marsz Niepodległości zorganizowany przez środowiska narodowe, który odbędzie się pod hasłem „My chcemy Boga!”. Obchodom towarzyszą liczne imprezy okolicznościowe. Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 na rondzie Dmowskiego, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego demonstranci przejdą ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, Tamką, mostem Świętokrzyskim do Wybrzeża Szczecińskiego, skąd jedną z mniejszych uliczek dostaną się na błonia Stadionu Narodowego, gdzie marsz zakończy się odśpiewaniem „Roty”.

Marsz zostanie poprzedzony Mszą św. w tzw. rycie trydenckim w intencji Ojczyzny i poległych za wolną Polskę o godz. 12.00 w kościele św. Barbary.

Tradycyjnie oprócz oficjalnych obchodów mieszkańcy stolicy wezmą udział w wydarzeniach towarzyszących świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości. Na terenie Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się m.in. prezentacja współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, będą też pokazy broni z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz seanse filmów dokumentalnych.

Z kolei o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego zostanie wykonana Msza F-dur autorstwa Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Wystąpią wybitni polscy artyści, w tym: Małgorzata Walewska i Andrzej Lampert, a także polskie cenione orkiestry symfoniczne i chóry. Dyrygować będzie Pedro Amaral, dyrektor artystyczny Filharmonii Lizbońskiej.


kos, mip / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę