Nasze projekty

W Polsce jest już ponad 5 tys. Rycerzy Kolumba

Na świecie jest obecnie ok. 2 mln mężczyzn, którzy należą do tego zakonu rycerskiego • To ogromna organizacja męska, która skupia się na działaniach w parafiach, przy których powstają rady lokalne Rycerzy – mówi Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce • Codziennie dołączają kolejni – zapewnia.

W Polsce Zakon pojawił się 12 lat temu, jako pierwszym kraju w Europie i z inspiracji św. Jana Pawła II. – Dzisiaj Rycerzy Kolumba jest już w Polsce 5,2 tys., a codziennie dołączają kolejni. Działamy w 28 diecezjach oraz 104 radach lokalnych. Wśród Rycerzy są m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz oraz wielu arcybiskupów i biskupów – podsumował.

Działania Rycerzy skupiają się wokół miłosierdzia. Rycerze Kolumba prowadzą peregrynację relikwii i obrazu św. Brata Alberta. Podczas niej zbierane są koce, pościel, ręczniki i środki czystości, które następnie przekazują siostrom albertynkom dla podopiecznych domów dla bezdomnych i potrzebujących. Rycerze prowadzili również zbiórkę makulatury w diecezji radomskiej, dzięki której udało się zakupić inkubator do szpitala w Skarżysku Kamiennej.

– Małymi działaniami chcemy poprawić byt najbardziej potrzebującym, wspierać parafie, chcemy też powiększać nasze szeregi. Jest ogromna liczba dzieł, a rąk do pracy wciąż mało. W naszych szeregach znajdzie się miejsce dla każdego, każdy talent zostanie wykorzystany. Wszystkie dzieła, które realizujemy – realizujemy dla dobra Kościoła katolickiego – podkreślił Wawrzkowicz.

Reklama

Oprócz 4 filarów: miłosierdzia, braterstwa, jedności i patriotyzmu jednocześnie Rycerze co roku mają program duszpasterski. – Chcemy wprowadzić styl rycerstwa wśród wszystkich mężczyzn w parafii, jeżeli jest taka możliwość – zaznaczył ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan pomocniczy stanowy.

Przedstawiciel Rady Najwyższej – Szymon Czyszek – zaznaczył, że za wzorem Polski kilka lat temu Rycerze rozpoczęli działalność także na Litwie, Ukrainie oraz we Francji. – W czasach, gdy jesteśmy skupieniu na własnym rozwoju, my myślimy o innych. W czasach, w których łatwo jest o podziały w świecie politycznym i społecznym, my jesteśmy organizacją, która chce budować jedność. W czasach, w których ulegamy konfliktom – my stawiamy na braterstwo – powiedział.

Czyszek przypomniał również warunki, które muszą spełnić mężczyźni zainteresowani wstąpieniem do zakonu rycerskiego– pełnoletność i możliwość przystępowania do sakramentów. – Chcemy otwierać się na młodych mężczyzn, bo w ramach rycerzy jest duża przestrzeń, aby poznać doświadczenie życiowe i zawodowe osób starszych od siebie. Młodzi mężczyźni, którzy szukają wzorców mogą je odnaleźć w Rycerzach Kolumba – podkreślił.

Reklama

Rycerze Kolumba powstali w 29 marca 1882 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy ks. Michaela McGivneya. Ta katolicka organizacja ma obecnie ponad 12 000 rad i ponad 2 mln członków m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce. Swoją działalność opierają na 4 filarach: miłosierdzie, braterstwo, jedność i patriotyzm.

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę