Nasze projekty

W Licheniu zakończyły się warsztaty Ars Celebrandi

Wizyta abp. Guido Pozzo z Watykanu zakończyła trwające od 17 lipca warsztaty liturgiczne "Ars Celebrandi" w Licheniu. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordową liczbą uczestników.

Na warsztaty przybyło w tym roku aż 200 osób w wieku od 11 do 70 lat, w tym prawie 50 kapłanów. Dwunastu z nich przeżyło swoje „trydenckie prymicje” – po raz pierwszy w życiu odprawiali Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Oprócz Polaków na warsztaty przyjechali uczestnicy z kilkunastu innych krajów m.in. Łotwy, Estonii, Szwecji, Niemiec, Albanii i Korei Południowej.
Warsztaty „Ars Celebrandi” obejmowały nie tylko naukę celebracji i śpiewu liturgicznego (chorału gregoriańskiego) oraz śpiewane godziny kanoniczne, ale także formację duchową i intelektualną.
Za liczne przybycie uczestników dziękował im gość z Watykanu, abp Guido Pozzo. Sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei odprawił Mszę św. pontyfikalną w bazylice licheńskiej oraz przewodniczył nieszporom pontyfikalnym. Wierni mogli otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Pragnę podziękować Bogu za tę tak aktywną obecność społeczności Ars Celebrandi, która trudzi się promocją starożytnej rzymskiej liturgii i w ten sposób oddaje chwałę Bogu dla dobra Kościoła i całej ludzkości – mówił w Licheniu abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei.

Duchowny wygłosił konferencję dotyczącą starożytnej liturgii rzymskiej oraz kryzysu wiary we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę, że obecnie ma on trzy wymiary i oznacza sekularyzację wiary, nadziei i miłości. Łączy je utrata zainteresowania światem nadprzyrodzonym, a skupianie się na tym, co można zobaczyć gołym okiem. Abp Pozzo podkreślił, że w przeszłości kwestionowano poszczególne aspekty wiary, a teraz podważa się ją jako całość.Taką postawę nazwał gnostycyzmem. Rozwiązaniem kryzysu jest ponowne postawienia Boga na pierwszym miejscu. Zdaniem Abp Guido Pozzo jednym ze sposobów przywrócenia właściwego porządku jest praktykowanie Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Reklama

Za pośrednictwem duchownego pozdrowienia dla uczestników i organizatorów Ars Celebrandi skierował też kardynał Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, której część stanowi Komisja Ecclesia Dei.
Organizatorem warsztatów „Ars Celebrandi” jest stowarzyszenie Una Voce Polonia, będące polskim oddziałem Międzynarodowej Federacji „Una Voce”. Organizacja ta jest uznawana przez Stolicę Apostolską za oficjalną reprezentację katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej.

mg/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę