Nasze projekty

Tysiące młodych, morze miłosierdzia

Koncerty, świadectwa, modlitwy wstawiennicze i możliwość spowiedzi - to tylko niektóre elementy spotkania "Młodzi i Miłosierdzie". Na krakowskiej Tauron Arenie zjawiło się ponad 20 tysięcy gimnazjalistów i licealistów z całej archidiecezji.

Na spotkanie zaprosił młodych sam bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. To już druga edycja projektu „Młodzi i Miłosierdzie”. Pierwsze wydarzenie odbyło się również w Krakowie tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży. – Zeszłoroczne spotkanie było tak ważne, że noszę w sobie pragnienie, aby je powtórzyć. Przeżyć na nowo, z jeszcze większą radością i może jeszcze większą intensywnością – mówił w filmowym zaproszeniu bp Ryś.

Reklama

Dwa dni – 28 i 29 marca – zarezerwowano więc na Tauron Arenie dla gimnazjalistów i licealistów z całej archidiecezji krakowskiej. Przybyli bardzo licznie, wypełniając Tauron Arenę po brzegi – łącznie prawie 22 tysiące młodych. W organizacji wydarzenia pomogło kilkudziesięciu wolontariuszy, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w duchu słów Jezusa wypowiedzianych do kobiety cudzołożnej „Ja cię nie potępiam”. – Dziś często mamy doświadczenie osądzania, bycia osądzanymi. Sami siebie potępiamy – wyjaśnił bp Grzegorz Ryś. – W tym doświadczeniu jest z nami Jezus, który jest Zbawicielem, który sam jest Miłosierdziem. On mówi „Ja ciebie nie potępiam”. Nie da się tego przyjąć tylko na rozum. To trzeba przeżyć – dodał ksiądz biskup.

Reklama

Kilkugodzinne wydarzenie rozpoczął w obu dniach koncert zespołu niemaGOtu. Następnie swoim świadectwem dzielił się Sebastian oraz Ireneusz Krosny. Młodzi zaproszeni byli również do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem przy towarzyszeniu śpiewu, który prowadził z chórem i orkiestrą Hubert Kowalski. Na pamiątkę tego spotkania młodzi otrzymali książeczkę z ewangelią według św. Jana. Tuż przed błogosławieństwem wszyscy zgromadzeni odczytali na głos tekst o kobiecie cudzołożnej (J 8, 1-11), jako świadectwo, głosząc Dobrą Nowinę sobie nawzajem.

Bp Grzegorz Ryś analizując tę Ewangelię powiedział, że wiara jest relacją z Bogiem, który jest w człowieku zakochany. – Bóg mnie kocha do zwariowana i Bóg mnie zaprasza do relacji miłości. Kiedy ja wybieram grzech to pokazuje Bogu, że w tym momencie jakaś inna miłość jest dla mnie ważniejsza niż miłość do niego. Wybieram coś, jednocześnie odwracając się do Boga plecami – powiedział duchowny.

Reklama

Spotkaniu towarzyszył 15-metrowy drewniany krzyż (na zdjęciu powyżej), umieszczony pośrodku hali. Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu każdy mógł podejść do krzyża i pomodlić się chwilę. Młodzi ludzie mogli również zostawić w specjalnie przygotowanych szczelinach krzyża kartki ze swoimi słabościami. Był to obraz grzechów, które Jezus zaniósł na Golgotę. Wystarczyło kilka minut, by karteczki solidnie wypełniły krzyż, młodzi zaś podchodzili do niego bardzo tłumnie. Wszystkie kartki bp Grzegorz przekaże do wspólnoty, która codziennie o 21:37 spotyka się na Eucharystii w kościele św. Wojciecha na krakowskim Rynku.

W tym czasie można było również skorzystać z sakramentu pokuty oraz modlitwy wstawienniczej, prowadzonej przez grupy modlitewne.

Młodzi poproszeni zostali również przez ks. biskupa o wypełnienie ankiety o duszpasterstwie młodzieży, która ma pomóc w przygotowaniu przyszłorocznego synodu biskupów. – To nie moja prośba, tylko prośba od Papieża Franciszka. On was traktuje poważnie – wyjaśnił bp Ryś.

– Patrzcie na Jezusa. Abyśmy nie stracili orientacji, patrzmy na Tego, który jest pośrodku nas. Mówcie do Niego, śpiewajcie dla Niego, skupcie się na Nim – zachęcał podczas wtorkowej modlitwy bp Grzegorz Ryś. – Jezu Chryste, jak Cię nie kochać?

Obejrzyj fragment świadectwa Ireneusza Krosnego na Instagramie Stacji7!

os/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę