Nasze projekty

Twórcy Biblii Audio przedstawili dzieło biskupom

Realizator "Biblii Audio" Krzysztof Czeczot zapoznał biskupów obradujących na zebraniu plenarnym w Płocku z ukończonym właśnie niezwykłym projektem - słuchowiskiem radiowym opartym na Biblii Tysiąclecia. W liczących 113 godzin nagraniach wzięli udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Realizacja „Biblia Audio” rozpoczęła się w 2015 r. Od początku była tworzona jako „superprodukcja”, czyli zamiast zwykłego audiobooka powstało olbrzymie słuchowisko rozpisane na 480 aktorów, kilkanaście tysięcy statystów, nagrania tła i odgłosów naturalnych w Izraelu oraz własna, komponowana na tę okazję muzyka. Komponowali ją m.in. Stanisław Sojka, Małgorzata Hutek czy zespół owca.

Do nagrań wykorzystano V wydanie Biblii Tysiąclecia z 1965 r., traktowane jako źródło niekiedy już zanikającej polszczyzny. Słuchowisko zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora. Jest to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.

Bohaterom głosów użyczyło wielu najlepszych polskich aktorów, m.in. Jerzy Trela (jako Bóg Ojciec), Adam Woronowicz (jako Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie). Twórcy zaprosili do nagrań również wielu amatorów, niezwiązanych w żaden sposób z zawodem aktora oraz osoby, które z uwagi np. na niepełnosprawność, są często wykluczane z podobnych projektów. Warto wymienić tu aktora Krzysztofa Globisza, który po udarze zmaga się z afazją (zanikiem mowy) i w Biblii Audio czyta jeden z Psalmów, niewidomego i nieżyjącego już Romana Kłosowskiego, który nagrał głos Symeona czy niepełnosprawnego chłopaka, którym zajmuje się Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.

Reklama

Do nagrań zaproszono również prymasa Polski abp Wojciecha Polaka oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, którzy wcielili się w role narratorów Księgi Wyjścia. Rabin czytał część po hebrajsku, zaś prymas po polsku.

Całe słuchowisko to ponad 113 godzin audio w wykonaniu 480 głosów. W wersji elektronicznej jest to blisko 7 GB danych w formacie mp3.

Dlaczego powstała „Biblia Audio”? Zdaniem twórców słuchowiska, Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu poznało ją od początku do końca.

Reklama

Zdaniem realizatorów, słuchowisko powstało dla wszystkich, którzy chcą po nie sięgnąć: dla ludzi, którzy wierzą w Boga i dla tych, którzy są dalej od nauczania Kościoła, a także dla wyznawców innych religii czy osób niewierzących.

„Biblia Audio” nie jest inicjatywą kościelną, ale wspólną produkcją ekipy Krzysztofa Czeczota i Wydawnictwa Pallotinum. Projekt otrzymał imprimatur przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Nie był jednak wspierany finansowo przez żadną kościelną instytucję. Środki na jego realizację pochodziły od darczyńców.

Realizatorem projektu była firma Osorno należąca do aktora i reżysera Krzysztofa Czeczota. Zajmuje się ona realizacją audiobooków, słuchowisk radiowych oraz reklam. Do jej najgłośniejszych projektów należą takie audiobooki jak „Krzyżacy”, „Karski”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”.

Reklama

KAI, ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę